Zamknij

USA otwierają swoje granice dla turystów. Podano konkretną datę i zasady wjazdu

18.10.2021 10:45
USA
fot. Shutterstock

USA po ponad roku przerwy z powodu pandemii ponownie otworzą swoje granice dla turystów. Już od 8 listopada w pełni zaszczepione osoby będą mogły swobodnie podróżować do Stanów Zjednoczonych – poinformował Biały Dom. Dotyczy to zarówno przyjazdów zarówno drogą lądową, jak i lotniczą. 

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami już wkrótce złagodzą przepisy wjazdowe i otworzą się na podróżujących. Do tej pory (z powodu obostrzeń wynikających z pandemii) wyjazd do USA w celach turystycznych był praktycznie niemożliwy. Już niedługo ma się to zmienić. Biały Dom podał oficjalną datę otwarcia granic. 

USA od 8 listopada otworzą granice dla turystów 

Jak poinformowano, w pełni zaszczepione osoby będą mogły swobodnie wjeżdżać do Stanów Zjednoczonych od 8 listopada. Na liście dopuszczonych podróży są wyjazdy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, a więc również z Polski. 

"Nowa polityka dotycząca podróży, która wymaga szczepień dla zagranicznych podróżnych do USA, rozpocznie się 8 listopada. To ogłoszenie i data dotyczą zarówno międzynarodowych podróży lotniczych, jak i lądowych" – napisał na Twitterze zastępca rzecznika Białego Domu, Kevin Munoz.

Jak zauważa CNN, obowiązujące od ponad roku przepisy, które "wywołały furię za granicą", zostaną zastąpione ujednoliconymi wymogami dla pasażerów międzynarodowych linii lotniczych. Dodaje, że "będzie to mile widziana wiadomość dla branży turystycznej, która opowiadała się za zniesieniem niektórych przepisów uniemożliwiających zagraniczne podróże".

USA. Jakie zasady wjazdu?

Mimo ogłoszenia daty otwarcia granic, szczegóły działania nowych zasad – i wyjątków od nich – wciąż nie są do końca znane. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zapowiedziały, że uznawane będą tylko te szczepionki zatwierdzone przez amerykańskie władze oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO), co w tej chwili wyklucza m.in. zaszczepionych rosyjskim Sputnikiem V.

Wiadomo też, że oprócz dowodu szczepienia podróżni będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany najpóźniej trzy dni przed odlotem.

Administracja prezydenta Joe Bidena już we wrześniu zapowiedziała, że w listopadzie otworzy granice dla zaszczepionych podróżnych z całego świata. Zakaz podróży – poza nielicznymi wyjątkami – obowiązywał od marca 2020 roku i dotyczył osób z 33 krajów, w tym państw UE, Brazylii i Indii.

Źródło: PAP, CNN, gov.pl