Zamknij

Chwile grozy w górach. 21 osób utknęło na 15 godzin w zamarzniętej kolejce linowej

03.01.2022 11:47
Kolejka linowa w USA
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W Albuquerque w stanie Nowy Meksyk w USA doszło do awarii kolejki linowej. W wyniku tego zdarzenia 21 osób utknęło na 15 godzin w zamarzniętych wagonikach. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące kolejkę wiszącą nad oblodzonym górskim szczytem.  

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w sylwestrowy wieczór. Pracownicy kolejki linowej Sandia Peak i pobliskiej restauracji wracali ostatnim kursem na dół. W pewnym momencie dwa wagony się zatrzymały. Lokalne media informują, że wilgoć i wiatr doprowadziły do nagromadzenia się lodu na linii kolejki i uniemożliwiły dalszą podróż. Do akcji ratunkowej wezwano zespół wsparcia lotniczego.

USA. 21 osób utknęło na mrozie w kolejkach linowych

Jak podaje NBC News, w kolejce linowej Sandia Peak utknęło łącznie 21 osób. 20 pasażerów znajdowało się w jednym z wagoników, natomiast w drugim była jedna osoba. Akcję ratunkową utrudniały złe warunki pogodowe – wiał silny wiatr, była też słaba widoczność. Na szczęście udało się bezpiecznie sprowadzić na dół wszystkich pasażerów. Nikt nie doznał obrażeń.

Jedna z pasażerek pechowej kolejki opublikowała w mediach społecznościoiwych zdjęcie ludzi wewnątrz wagonika, owiniętych w koce termiczne. Ta sama kobieta, już po akcji, napisała, że spędzili na mrozie 15 godzin.

Rzecznik firmy zarządzającej kolejką Sandia Peak Tramway przekazał, że w sylwestrowy wieczór lód nagromadził się niezwykle szybko na jednym z kabli kolejki, powodując jej unieruchomienie. Ratownicy musieli wspiąć się na wieżę w pobliżu miejsca, w którym utknęły wagony i opuścić pasażerów w bezpieczne miejsce za pomocą systemu lin. Pasażerów przetransportowano następie helikopterem do podnóża góry. Żadna z osób uwiezionych na kilkanaście godzin w wagonikach nie odniosła obrażeń.

Sama kolejka linowa rozciąga się od północno-wschodniego krańca miasta Albuquerque do Sandia Peak. To atrakcja bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów. Pozwala przemieścić się w ciągu 15 minut na wysokość ponad 3 tys. metrów n.p.m.

Źródło: NBC, huffpost.com, TVN Meteo