Zamknij

Polska trafiła na "czerwoną listę" USA. Odradzają podróże do naszego kraju

01.12.2021 11:17
Pasażerowie na lotnisku
fot. Shutterstock

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odradzają podróżowanie do Polski – donosi Reuters. Nasz kraj trafił na listę krajów "bardzo wysokiego ryzyka" zakażenia koronawirusem. W tej grupie znajdowała się już wcześniej duża część państw Unii Europejskiej.

W wyniku ostatniej decyzji CDC kilka krajów, w tym Polska, Niger, Papua-Nowa Gwinea oraz Trynidad i Tobago, zostało sklasyfikowanych jako należące do najwyższego w czterostopniowej skali ryzyka sanitarnego. Trafiły tym samym na "czerwoną listę" USA o kodzie "Level  4: Do Not Travel", czyli "Nie podróżuj". 

Przypomnijmy, że w Polsce zanotowano rekord zakażeń czwartej fali. 1 grudnia zarejestrowano 29 064 nowe przypadki zakażeń. Ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 590 osób. 

USA. CDC odradza podróże do Polski

Amerykańska agencja apeluje do Amerykanów o unikanie podróży do krajów "bardzo wysokiego ryzyka", do których należy również Polska. 

– Z uwagi na obecną sytuację w Polsce nawet w pełni zaszczepieni podróżni mogą być narażeni na ryzyko infekcji i rozprzestrzeniania wariantów COVID-19 – głosi adnotacja zamieszczona na stronie internetowej CDC.

W tej samej grupie już wcześniej znalazła się duża część państw europejskich. Wyjątkami są Francja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Szwecja i Włochy, które są sklasyfikowane jako kraje poziomu trzeciego ("lista pomarańczowa"). Wobec tych państw CDC rekomenduje podróże tylko osobom w pełni zaszczepionym.

Jedynym państwem Starego Kontynentu, które uznawane jest za kraj niskiego ryzyka, jest Kosowo.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom w weekend dodały też do listy państw "bardzo wysokiego ryzyka" siedem krajów afrykańskich. Stało się to po tym, jak władze USA ogłosiły ograniczenia w podróżowaniu do południowej Afryki w odpowiedzi na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron.

Źródło: Oskar Górzyński (PAP), gov.pl