Zamknij

Zakaz krzyków i podnoszenia głosu w parkach rozrywki? Zaskakujące przepisy w dobie pandemii

22.03.2021 10:33
Park rozrywki
fot. Shutterstock

Parki rozrywki w Kalifornii, po ponad rocznej przerwie, mogą zostać ponownie otwarte w kwietniu. Odwiedzający będą jednak musieli dostosować się do rygorystycznych restrykcji. Wśród przepisów pojawiły się m.in. zakaz krzyku, śpiewu i podnoszenia głosu. Zasadę dotyczącą powstrzymywania się od "krzyczenia" na rollercoasterach wcześniej wprowadziła już Japonia. 

Kalifornijskie Stowarzyszenie Atrakcji i Parków (CAPA) wprowadza szereg wytycznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo gości i personelu w obliczu COVID-19. Część zapowiadanych przepisów budzi skrajne emocje.

Koronawirus. Zakaz krzyczenia w parkach rozrywki w USA

W ogłoszonych wytycznych pojawiła się informacja, aby osoby odwiedzające parki rozrywki unikały działań, które zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chodzi więc o powstrzymywanie się od krzyków, śpiewów, ciężkiego oddechu i podnoszenia głosu. Mieszkańcy i turyści będą więc mogli korzystać z atrakcji pod warunkiem, że... będą cicho. 

Nowe zasady mogą okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie na szybkich kolejkach górskich, które zdecydowanie nie skłaniają do milczącej ekscytacji. Oczywiście odwiedzający będą mieli również obowiązek noszenia maseczek i będą rozsadzani w kolejkach w odpowiedni sposób. Zalecane jest też ograniczenie kontaktu z innymi gośćmi do minimum. 

Kalifornijskie parki nie są pierwszymi, które promują korzystanie z atrakcji w "milczeniu". Zakaz "krzyczenia" w parkach rozrywki wprowadziła w czerwcu minionego roku Japonia. W jednym z najpopularniejszych miejsc rozrywki, parku Fuji-Q Highland, proszono odwiedzających, aby: „krzyczeli w głębi serca”.

Słynne parki rozrywki w Kalifornii – w tym Disneyland, Universal Studios Hollywood i Six Flags Magic Mountain – są zamknięte od marca 2020 roku. Choć od kwietnia mogą one ponownie przyjmować gości, ich przepustowość będzie znacznie ograniczona - ma wynosić od 15 do 25 proc. 

Disneyland zostanie ponownie otwarty 30 kwietnia. Jednak tylko mieszkańcy Kalifornii będą mogli wejść do parku.

Źródło: BBC, PAP