Zamknij

Unia Europejska usuwa sześć krajów z listy "bezpiecznych podróży". Będą większe kontrole

10.09.2021 12:58
Unia Europejska usuwa sześć krajów z listy "bezpiecznych podróży". Będą większe kontrole
fot. SHUTTERSTOCK

Unia Europejska zdecydowała o usunięciu sześciu krajów z listy "bezpiecznych podróży". Jednocześnie postanowiła dodać do zestawienia jedno państwo. Gdzie teraz będzie można spodziewać się większych kontroli?

Unijna lista "bezpiecznych podróży" ma na celu ujednolicenie zasad przekraczania granic w całej Unii Europejskiej. Nie wiąże ona jednak poszczególnych krajów UE, które mają swobodę w ustalaniu własnej polityki granicznej. Lista jest regularnie aktualizowana na podstawie najnowszych danych dotyczących zachorowań na COVID-19.

Unia Europejska usuwa sześć krajów z listy "bezpiecznych podróży"

Albania, Armenia, Azerbejdżan, Brunei, Japonia, Serbia - Unia Europejska zdecydowała o usunięciu sześciu krajów z listy "bezpiecznych podróży". Oznacza to, że obywatele tych państw będą teraz podlegać ściślejszym kontrolom dotyczącym COVID-19 na granicach UE.

Jednocześnie Unia zdecydowała o dodaniu do listy "bezpiecznych podróży" jednego kraju - Urugwaju.

Obecnie unijne zestawienie obejmuje 12 krajów, które uważane są za bezpieczne. Są to: Arabia Saudyjska, Australia, Bośnia i Hercegowina, Jordania, Kanada, Katar, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Mołdawia, Singapur, Ukraina oraz Urugwaj. Na listę wpisane są również chińskie specjalne regiony administracyjne: Hongkong i Makau.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza Wspólnoty, którzy są w pełni zaszczepieni, chociaż w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP(Łukasz Osiński)/tvn24.pl