Zamknij

Pierwsza linia lotnicza chce obowiązkowych szczepień dla pracowników. "Chodzi o bezpieczeństwo"

26.01.2021 16:02
Samolot
fot. Shutterstock

United Airlines, jako pierwsza linia lotnicza na świecie, chce wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla swoich pracowników. Zdaniem prezesa amerykańskiego przewoźnika to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa. Linia zatrudnia około 88 tys. osób. 

Pandemia koronawirusa spowodowała potężny kryzys w branży lotniczej. Nadzieją na jak najszybszy powrót do „normalności” jest uzyskanie odporności populacyjnej. Właśnie dlatego prezes linii United Airlines poinformował o chęci wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla pracowników. Taki komunikat wywołał skrajne emocje. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że już od samego początku temat szczepionki na Covid-19 wywołał głośną dyskusję na całym świecie. 

United Airlines. Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich pracowników?

W czasie spotkania z pracownikami prezes United Airlines, Scott Kirb, przyznał, że planuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi. 

– Wiem, że szczepionki są bezpieczne i stanowią najlepszy sposób na zapewnienia bezpieczeństwa naszym pracownikom – powiedział. 

Dodał, że właściwym rozwiązaniem dla United Airlines oraz innych firm jest to, aby szczepienia były obowiązkowe. 

–  Jeśli inne firmy zgodzą się z wprowadzeniem nakazu szczepień u pracowników, to United znajdzie się w tym gronie – podkreślił Scott Kirb. 

Prezes UA wyznał jednocześnie, że najtrudniejszą rzeczą, jak musiał robić dotąd w swojej karierze, to pisanie i wysyłanie listów do rodzin swoich pracowników, którzy zmarli z powodu koronawirusa. Dlatego jego zdaniem tak ważne jest, aby wprowadzić obowiązkowe szczepienia i tym samym zapewnić wszystkim większe bezpieczeństwo. 

Słowa Scotta Kirba wywołały sporo emocji. Podstawowym problemem wydaje się fakt, że amerykańska spółka zatrudnia około 88 tys. pracowników. Jak zauważa portal Fly4free (powołując się na agencję Reutersa)  prywatne firmy w USA mogą wprowadzić taką politykę, jednak będzie to trudne do wyegzekwowania – między innymi z powodu możliwych pozwów czy z uwagi na ogólną reakcję społeczną. 

Rzecznik United Airlies przekazał, że kwestia szczepień nie stanowi jeszcze obowiązującej polityki firmy i istnieje dużo logistycznych wyzwań, z którymi spółka będzie musiała się zmierzyć, zanim uda się wprowadzić taki nakaz.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku australijskie linie lotnicze Qantas poinformowały, że zmienią swój regulamin tak, aby jej samolotami mogły latać wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Jeśli ten warunek nie zostaje dotrzymany, podróżujący nie będzie mógł wejść na pokład maszyny.

Źródło: Fly4free.pl, Reuters