Zamknij

W Anglii zniesiono niemal wszystkie restrykcje covidowe. "Najmniejsze ograniczenia w Europie"

27.01.2022 09:07
Anglia znosi restrykcje
fot. NIKLAS HALLE'N/AFP/East News

W Anglii przestają obowiązywać ostatnie restrykcje wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Wcześniej zapowiadane przez premiera Wielkiej Brytanii znoszenie obostrzeń covidowych weszło w życie od 27 stycznia. W ramach zmian noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem. Anglia staje się tym samym krajem z najmniejszymi w Europie ograniczeniami.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson już w minionym tygodniu ogłosił, że pod koniec stycznia zamierza znieść większość obostrzeń wprowadzonych wcześniej w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron

Przypomnijmy, że rząd brytyjski, w którego kompetencji jest ochrona zdrowia tylko w Anglii, na wariant Omikron odpowiedział przede wszystkim przyspieszeniem podawania dawek przypominających szczepionki. Jeśli chodzi o restrykcje, ograniczył się do wprowadzenia covidowego "planu B", którym były rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek na niemal wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, zalecenie pracy z domu i wprowadzenie certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do klubów nocnych i na imprezy masowe powyżej określonej liczby uczestników. Od 27 stycznia te restrykcje zostają jednak zniesione.

Anglia znosi niemal wszystkie restrykcje

Zalecenie pracy z domu zniesiono już w zeszłym tygodniu. Teraz przestają obowiązywać certyfikaty covidowe, a prawny wymóg noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem.

Zarówno certyfikaty, jak i maseczki mogą być dalej wymagane przez właścicieli poszczególnych obiektów czy organizatorów wydarzeń, ale to już jest w ich wyłącznej gestii.

"Nasze szczepionki, testy i leki przeciwwirusowe zapewniają nam jeden z najsilniejszych systemów obronnych w Europie i pozwalają nam ostrożnie powrócić do planu A, przywracając temu krajowi więcej swobód" – oświadczył brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Oznacza to, że jedynymi prawnie obowiązującymi restrykcjami pozostają izolacja osób zakażonych oraz te dotyczące podróży zagranicznych. Ale w jednym i drugim przypadku wskazano terminy ich dalszego luzowania. Wymóg izolacji ma zostać zastąpiony zaleceniem najpóźniej 24 marca, lecz ta data może być przyspieszona.

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej te restrykcje, które wprowadzono w związku z Omikronem albo już zniesiono, albo jest wyznaczona data, kiedy przestaną obowiązywać, natomiast pozostanie w mocy większość tych, które były tuż przed pojawieniem się tego wariantu. Chodzi głównie o wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych, certyfikaty covidowe w klubach nocnych i na imprezach masowych powyżej określonej liczby uczestników oraz zalecenie pracy z domu.

Wielka Brytania łagodzi zasady wjazdu

Zmiany będą dotyczyły również podróży zagranicznych. Od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały już wykonywać po przyjeździe z zagranicy testu na obecność koronawirusa (test wykonywany przed wyjazdem zniesiono już wcześniej).

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, mogą się ograniczyć do tylko jednego testu w drugim dniu po przyjeździe, a w oczekiwaniu na jego wynik nie muszą pozostawać na kwarantannie (wcześniej konieczny był także test w 8. dniu po przyjeździe). Te zasady dla podróżujących obowiązywać będą nie tylko w przypadku przyjazdu do Anglii, ale także do pozostałych części Zjednoczonego Królestwa.

Co więcej, od końca lutego uproszczony zostanie formularz lokalizacyjny, który muszą wypełniać wszyscy przyjeżdżający z zagranicy, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie.

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński), gov.pl