Zamknij

W Austrii padł rekord zakażeń koronawirusem. Rząd mimo to znosi obostrzenia dla niezaszczepionych

26.01.2022 15:03
Austria
fot. SHUTTERSTOCK

W środę w Austrii po raz pierwszy odnotowano ponad 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Według prognoz ekspertów, najbliższe dni mogą przynieść nawet 35-40 tys. pozytywnych testów dziennie. Mimo rekordu infekcji rząd postanowił znieść obostrzenia dla niezaszczepionych.

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że Austria łagodzi restrykcje dla podróżujących. Od poniedziałku 24 stycznia osoby zaszczepione trzema dawkami mogą swobodnie przekraczać granicę. Z kolei od turystów zaszczepionych dwoma dawkami nadal wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do Austrii. Teraz, mimo złej sytuacji epidemicznej w kraju, tamtejszy rząd postanowił znieść kolejne obostrzenia - tym razem dla osób niezaszczepionych.

Austria. Rząd znosi obostrzenia mimo rekordu zakażeń koronawirusem

Kanclerz Austrii Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein poinformowali, że w środę liczba nowych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. Jednocześnie zapowiedzieli, że najbliższe dni mogą przynieść nawet 35-40 tys. pozytywnych testów dziennie. Szczyt fali wariantu Omikron w kraju spodziewany jest za około dwa tygodnie.

Rząd dodał, że w najbliższy poniedziałek 31 stycznia zniesiony zostanie lockdown, który nałożono wcześniej na wszystkich niezaszczepionych. Jak uzasadniali ten krok eksperci z komisji GECKO, powołanej do walki z pandemią, utrzymywanie tego przepisu nie jest już potrzebne, ponieważ "nie ma ryzyka przeciążenia zdolności intensywnej opieki w szpitalach".

Zobacz także: Cypr znów zmienia przepisy wjazdowe. Złagodzone restrykcje dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Karl Nehammer wyjaśnił, że blokady dla osób niezaszczepionych były "środkiem, na który wiele osób narzekało od tygodni, ale było to nieuniknione ze względu na politykę zdrowotną". Minister zdrowia dodał, że obostrzenia, których głównym celem było ograniczenie kontaktów społecznych osób niezaszczepionych, przyniosły oczekiwany efekt w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że 20 stycznia austriacki parlament przegłosował ustawę o powszechnym obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Przepisy mają obejmować wszystkich mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18 lat. Rada Federalna będzie zatwierdzać ustawę w drodze głosowania 3 lutego. Wstępnie ma ona wejść w życie na początku miesiąca. 

Zgodnie z przepisami osoby niezaszczepione przeciw koronawirusowi będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub uzasadnione przeciwskazania medyczne) grozić mogą kary grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Zobacz także: Anglia i Szkocja łagodzą obostrzenia. Zaszczepieni nie będą musieli robić testów po przyjeździe

RadioZET.pl/PAP(Marzena Szulc)