Zamknij

W Egipcie powstanie nowa piramida. Będzie pięć razy wyższa od piramidy Cheopsa

12.11.2021 11:00

W Egipcie powstanie nowa, futurystyczna piramida o wysokości niemal 650 metrów. Obiekt ten ma stać się centralną częścią "Tutera City", czyli Niewidzialnego Miasta, które zgodnie z projektem będzie nowoczesną, XXI-wieczną interpretacją starożytnej egipskiej cywilizacji.

Piramidy w Gizie
fot. Shutterstock/ na zdj. piramidy w Gizie

Pomysłodawcą projektu "Tutera City" jest egipski architekt Ashrafa Abdel Mohsena, który postanowił na nową zinterpretować wielkość starożytnej cywilizacji Egiptu. 

"Niewidzialne Miasto" ma być swoistą wizytówką kraju w kwestiach najnowocześniejszej technologii i rozwoju nauki. Na miejscu powstanie bowiem największe na świecie obserwatorium astronomiczne z ogromnym podziemnym ośrodkiem badawczym. Już same wizualizacje tego projektu robią wrażenie. 

Egipt. Powstanie piramida o wysokości 650 metrów

Centralnym punktem "Tutera City" będzie gigantyczna piramida. Ma mieć około 650 metrów wysokości i stanie się tym samym niemal pięć razy wyższa od słynnej piramidy Cheopsa (138 m). 

Postawa obiektu będzie miała 1000 metrów. We wnętrzu piramidy znajdzie się aż 10 dzielnic mieszkaniowych, centra handlowe, obiekty sportowe czy rekreacyjne. W centrum powstanie też największe na świecie obserwatorium astronomiczne z gigantycznym podziemnym ośrodkiem badawczym.

Rząd Egiptu oraz architekt wyjaśniają, że głównym założeniem stworzenia "Tutera City" ma być współczesna interpretacja budownictwa oraz życia społecznego w czasach starożytnych. Główne idee tamtej cywilizacji mają być zawarte w każdym obiekcie znajdującym się w nowym mieście. Nie chodzi jednak o dokładne odwzorowanie cywilizacji egipskiej, ale jej uczczenie i przywrócenie do czasów współczesnych. 

Jednocześnie w "Niewidzialnym Mieście" nie zabraknie elementów odwołujących się do motywów bóstwa i nieba, które były bardzo istotne dla starożytnych Egipcjan. Na miejscu stworzone zostanie nie tylko największe na świecie obserwatorium astronomicznego, ale tez ośrodki kosmiczne. 

Egipskie "Tutera City" będzie miało łącznie 100 km kw. powierzchni i powstanie na południe od El Tor na Półwyspie Synaj.

loader

Źródło: Interia, Gadzetomania.pl