Zamknij

W Kanadzie padł rekord temperatury. Tak wysokich pomiarów nie zanotowano od ponad 80 lat

30.06.2021 12:17
Upał w USA i Kanadzie
fot. JIM WATSON/AFP/East News

W ostatnich dniach Kanada i północno-zachodnia część USA borykają się z falą upałów. Tak wysokich temperatur nie zarejestrowano tutaj od 84 lat. Słupki rtęci miejscami pokazują prawie 50 stopni Celsjusza. Niestety są też ofiary tak ekstremalnych warunków pogodowych.

Mieszkańcy niektórych części Kanady, a także północno-zachodnich regionów stanów USA zmagają się od trzech dni z upałami. Każdy kolejny dzień przynosi coraz wyższe temperatury, a eksperci zajmujący się pogodą przecierają oczy ze zdziwienia.

Kilka dni temu termometry w Kolumbii Brytyjskiej miejscami pokazywały 45 stopni. Następnego dnia temperatura w tych regionach wzrosła do 47,9 stopni Celsjusza, a kolejnego do 49,6! Niestety fala gorąca przyczyniła się do śmierci ponad 230 osób.

W Kanadzie padł historyczny rekord temperatury. Normy zostały przekroczone nawet o 20 stopni

Kanada i niektóre stany USA borykają się ostatnio z ekstremalną pogodą. W regionach tych padają rekordowo wysokie temperatury, które dają się we znaki mieszkańcom. Tylko w ciągu ostatnich 3 dni w miejscowości Lytton w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej kolejno notowano najwyższe pomiary w historii.

Jednego dnia słupki rtęci pokazywały tu 45 stopni, drugiego ponad 47, a ostatniego prawie 50 stopni Celsjusza. Normy sezonowe zostały przekroczone nawet o 20 stopni. A wygląda na to, że to dopiero początek. Specjaliści alarmują - to najwyższa temperatura w tym rejonie od 84 lat.

Sytuacją zaniepokojeni, ale też bardzo zaskoczeni są meteorolodzy. Jeden z nich zamieścił na Twitterze wpis, który szybko stał się popularny.

Nie wiedziałem, że to możliwe. Na pewno nie za mojego życia - napisał Scott Duncan.

Niestety ekstremalne upały doprowadziły do śmierci wielu osób. Zanotowano ponad 230 zgonów związanych z falą gorąca. Pogoda dała się we znaki głównie seniorom i osobom schorowanym. W Vancouver w związku z rekordowymi temperaturami pozamykano szkoły.

Źródło: BBC, Onet