Zamknij

W Krakowie powstaną „małe Mazury”. Projekt zapowiada się imponująco

Nina Czochara
08.12.2017 16:09

Już za 3 lata krakowianie mogą spodziewać się namiastki Mazur. To będzie nowe centrum rekreacji z kąpieliskami, plażą i ścieżkami rowerowymi. Projekt ma powstać na terenie Przylasku Rusieckiego. Inwestycja szacowana jest na prawie 10 mln złotych, z czego ponad połowę pokryje dotacja unijna.

W Krakowie powstaną „małe Mazury”. Projekt zapowiada się imponująco
fot. Mat. prasowe

Do 2020 roku część Przylasku Rusieckiego, należącego do dzielnicy Nowa Huta, zmieni się nie do poznania. Nowy projekt powstanie w wyniku zagospodarowania otoczenia jednego z tutejszych zbiorników (dokładnie zbiornika nr 1), który od wielu lat był ulubionym miejscem kąpieli mieszkańców. Powierzchnia całego tego obszaru wynosi ponad 26 hektarów.

Przyznano już dotację unijną na realizację projektu. Środki muszą zostać wykorzystane do 2020 roku, co oznacza, że najpóźniej za 3 lata zostanie stworzony pierwszy element nowego Centrum Rekreacji i Wypoczynku, określanego też „małymi Mazurami”. Inwestycja zapowiada się imponująco.

Jakie atrakcje będą oferować „krakowskie Mazury”?

Oprócz tego, że teren zostanie posprzątany i uporządkowany, powstaną tu liczne atrakcje, m.in. ścieżki piesze i rowerowe, piaszczysta plaża ze strzeżonymi kąpieliskami oraz boiska sportowe. Pojawi się także wypożyczalnia sprzętów wodnych, przebieralnie, stanowiska do wędkowania i platforma do wodowania niewielkich łodzi.

Z myślą o najmłodszych ma powstać specjalnie wydzielona strefa wodna (z pływającym basenem), a także plac zabaw. Całość ma dopełnić mała architektura tworząca klimat idealny do wypoczynku: ławki, leżaki, hamaki i parasole plażowe. 

Twórcy nowej inwestycji chcą także zadbać o tutejszą zieleń i zachować przyrodnicze oraz krajobrazowe walory tego miejsca. Projekt zieleni będzie bazował na rodzimych gatunkach drzew, krzewów i traw. Atrakcją ma być też łąka kwitnąca od wiosny do jesieni.

Nowoczesna technologia

Nowe centrum rekreacji ma być „smart". W projekcie planowane jest zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem zewnętrznym – czujniki ruchu pozwolą zoptymalizować poziomy oświetlenia i zużycie energii. Lampy będą równocześnie służyły jako przekaźniki wi-fi. Ale to nie wszystko. W pobliżu parkingu ma powstać stacja ładowania samochodów elektrycznych!

Inwestycja zakłada też zamontowanie niewidzialnego, elektronicznego płotu, który uniemożliwi wynoszenie elementów wyposażenia poza teren centrum. „Inteligentne” będą nawet kosze na śmieci ze specjalnymi czujnikami informującymi o przepełnieniu pojemników.

___

RadioZET.pl/NC