Zamknij

W Niemczech padł nowy rekord zakażeń COVID-19. Saksonia zaostrza restrykcje

08.11.2021 15:14
W Niemczech padł nowy rekord zakażeń COVID-19. Saksonia zaostrza restrykcje
fot. SHUTTERSTOCK

Sytuacja epidemiczna w Niemczech cały czas ulega pogorszeniu. W ostatni piątek (5 listopada) liczba nowych zakażeń koronawirusem wyniosła 37 120, co stanowi rekordowy wynik od początku pandemii. Na gwałtowny wzrost infekcji reaguje m.in. Saksonia, która wprowadza zasadę 2G.

W poniedziałek 8 listopada tygodniowa wartość zachorowań na 100 tys. mieszkańców wzrosła do poziomu 201,1 - jest to największa liczba ogłoszona przez Instytut Roberta Kocha jednego dnia od początku pandemii. Telewizja ARD zwraca jednak uwagę, że liczba nowych zakażeń i częstość występowania wzrastają w niektórych przypadkach retrospektywnie. Uwzględniając przypadki zgłoszone później, zachorowalność była jeszcze wyższa w grudniu 2020 roku – 22 grudnia osiągnęła 214.

W Niemczech padł nowy rekord zakażeń COVID-19

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem FDP i Zieloni apelują o przywrócenie bezpłatnych testów na obecność koronawirusa. Przypomnijmy, że darmowe testy zostały zniesione zaledwie miesiąc temu. Ich likwidacja miała na celu zachęcić mieszkańców do przyjęcia szczepionki. Działanie to nie przyniosło jednak oczekiwanych rezultatów; nie udało się  zwiększyć wskaźnika szczepień do oczekiwanego poziomu.

Zniesienie bezpłatnych testów obywatelskich było błędem. Ich przywrócenie przyczyniłoby się do szybszego przerwania łańcuchów infekcji - powiedział Redaktionsnetzwerk Deutschland dyrektor parlamentarnej grupy FDP, Marco Buschmann.

Również Janosch Dahmen, rzecznik Zielonych ds. polityki zdrowotnej, opowiedział się w gazecie "Die Welt" za powrotem do bezpłatnych testów, ale wezwał do ulepszeń. "Jeśli wrócimy do bezpłatnych testów dla obywateli, wyniki testów muszą być wiążące i czytelne za pomocą kodu QR" - stwierdził.

Zobacz także:  Austria zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych. Duże zmiany od 8 listopada

Koronawirus w Niemczech. Saksonia zaostrza restrykcje

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną, kraj związkowy Saksonia postanowił zaostrzyć restrykcje przeciwepidemiczne i wprowadził zasadę 2G. Od poniedziałku dostęp do wielu dziedzin życia publicznego mają wyłącznie osoby zaszczepione lub te, które przeszły COVID-19.

Zasada 2G dotyczy m.in. wstępu do lokali gastronomicznych, kulturalnych i rekreacyjnych czy na stadiony piłkarskie. Maseczki FFP2 są obecnie obowiązkowe w autobusach, pociągach i taksówkach.

Zobacz także:  Peru łagodzi zasady wjazdu. Zaszczepieni nie będą już musieli robić testu na koronawirusa

RadioZET.pl/PAP(Berenika Lemańczyk)