Zamknij

Niesamowite odkrycie w Peru. Ogromny wizerunek kota znaleziony na płaskowyżu

20.10.2020 10:53
Peru, Gigantyczny rysunek kota
fot. AFP Photo/Perus Culture Minstry/East News

W Peru, na zboczu wzgórza w Nazca, archeolodzy odkryli 37-metrowy rysunek przedstawiający kota. Geoglif powstał prawdopodobnie około 200-100 roku p.n.e.

Na rysunek przedstawiający ogromnego kota natrafiano podczas prac renowacyjnych w mieście Nazca. O znalezisku poinformowało peruwiańskie ministerstwo kultury. 

Peru. Wizerunek kota na zboczu wzgórza

Tajemniczy rysunek kota ma około 37 metrów długości i znajduje się na jednym ze zboczy wzgórza zwanego Mirador Natural. Datowany jest na ok. 200 rok p.n.e. Ministerstwo kultury podało w oświadczeniu, że nowo odkrytemu geoglifowi groziło całkowite zniszczenie.

– Figura była ledwie widoczna i mogła zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji – powiedział cytowany przez "The Guardian" minister kultury, Peru Alejandro Neyra. Dodał, że rozpoczęto prace mająca na celu wyczyszczenie i konserwację rysunku. 

Badacze szacują, że koci geoglif powstał w późnej erze Paracas, która trwała od ok. 500 r. p.n.e. do 200 r. n.e.

ZOBACZ TAKŻE:  Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Znaleziono drugiego sfinksa

Rysunki z Nazca: zagadka archeologiczna

Ogromny kot nie jest jedynym geoglifem w tym regionie. W ostatnich latach w dolinach Nazca i Palpa odkryto od 80 do 100 nowych rysunków, z których wszystkie były starsze niż starożytna kultura Nazca.

Nazca Lines, czyli rysunki z Nazca, to słynny na całym świecie system linii tworzących obrazy widziane jedynie z lotu ptaka. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, na obszarze liczącym ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Mogą przypominać kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. 

Te niezwykłe, naskalne rysunki w Peru stanowią jedną z największych zagadek archeologicznych. Jest wiele teorii na temat tego, jak i po co powstały. Zdaniem niektórych badaczy, wzory te mają związek z obserwacjami astronomicznym. Inni naukowcy twierdzą, że geoglify służyły jako drogi procesyjne i miejsce kultu.

W 1994 roku Nazca Lines trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Guardian, national-geographic.pl