Zamknij

W tym kraju pije się najwięcej kawy na świecie. Na jednego mieszkańca przypada nawet 6 kaw dziennie

20.12.2020 10:00
Kawa
fot. Shutterstock

Nie są to Włochy ani Stany Zjednoczone. Wiecie już, o które państwo chodzi? Możecie być zaskoczeni!

Kawa to pyszny napój, który niektórzy piją dla smaku, inni dla jego właściwości pobudzających, a jeszcze inni dlatego, że wypracowali taki rytuał. Kawa występuje w różnej postaci - może być przygotowywana z samą wodą, ale może też zawierać sporo mleka i słodkich syropów. Tylko od was zależy, co do niej dodacie i w jakiej proporcji.

Z pyszną kawą z pewnością kojarzą wam się Włochy. Tutejsze kawiarenki i restauracje oferują różne rodzaje tego napoju - m.in. kultowe cappuccino. I choć ten napój kawowy z dodatkiem spienionego mleka jest typowo włoski, i pije się go tutaj naprawdę dużo, wcale nie oznacza, że to Włosi spożywają najwięcej kawy na świecie.

Zastanawialiście się, który kraj przoduje w tej kategorii? Kiedy poznacie odpowiedź, będziecie zaskoczeni!

W tym kraju pije się najwięcej kawy na świecie

Okazuje się, że najwięcej kawy spożywają... Szwedzi! W ogóle cała Skandynawia może pochwalić się największą ilością spożywanej kofeiny. Szwedzi piją dziennie średnio 380 mg kofeiny. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli przyjmiemy, że piją oni espresso, kawę parzoną czy nawet rozpuszczalną, musimy założyć, że w każdej z nich jest ok. 70 mg kofeiny. A to oznacza, że mieszkańcy Szwecji piją 5-6 szklanek kawy dziennie!

Mamy dla was jeszcze jedną ciekawostkę. Na jednego obywatela tego bajkowego skandynawskiego kraju przypada rocznie prawie 8 kg kawy!

A wy ile kaw dziennie pijecie? A może wolicie herbatę? Jeżeli zdecydowanie bardziej pasuje wam pierwsza opcja, powinniście wybrać się do malowniczej Szwecji. Znajdziecie tu mnóstwo urokliwych kawiarni, w których serwują pyszny pobudzający napój.