Zamknij

WHO apeluje o zniesienie obostrzeń w podróżach. "Takie ograniczenia nie zatrzymają pandemii"

21.01.2022 11:37
Lotnisko - pasażerowie
fot. JAIME REINA/AFP/East News

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje do rządów o zniesienie lub złagodzenie międzynarodowych obostrzeń w podróżowaniu. Jak wyjaśnia, wprowadzane ograniczenia i zakazy nie są skuteczne w walce z pandemią, a przyczyniają się jedynie do „stresu gospodarczego i społecznego”.

WHO po raz kolejny otwarcie krytykuje działania władz dotyczące obostrzeń w podróżowaniu. W minionym roku szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował "nieracjonalną reakcję" rządów na pojawienie się nowego wariantu Omikron.  Wyjaśnił wówczas, że tak pośpieszne nakładanie ograniczeń (w tym wprowadzenie zakazów lotów do krajów południowej Afryki) "nie ma oparcia w ustaleniach naukowych, ani nie jest skuteczne".

Teraz WHO podkreśla, że obecne praktyki dotyczące wprowadzania ograniczeń w podróżach nie przynoszą rezultatów i powinny zostać zniesione. 

WHO: "Restrykcje w podróżowaniu nie zatrzymają pandemii"

Światowa Organizacja Zdrowia podała w środowym oświadczeniu, że międzynarodowe zakazy w podróżach „nie zapewniają wartości dodanej, a przyczyniają się jedynie do stresu gospodarczego i społecznego”.

Organizacja zdrowia ONZ, w czasie spotkania w formie wideokonferencji z Genewy, zaktualizowała międzynarodowe przepisy zdrowotne. „Niepowodzenie ograniczeń w podróżach wprowadzonych po wykryciu wariantu Omikron, by ograniczyć jego transmisję, pokazuje nieskuteczność takich środków w walce z pandemią” – podało ONZ. 

Przypomnijmy, że pod koniec listopada kilka krajów zawiesiło loty do i/z krajów południowej Afryki, powołując się na obawy związane z Omikronem. Większość rządów zniosła jednak ten zakaz.

Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że wprowadzane ograniczenia, w tym obowiązkowe maseczki, testowanie, kwarantanna czy wymóg szczepienia powinny opierać się na ocenie ryzyka, a jednocześnie "nie powinny prowadzić do obciążania finansowego międzynarodowych podróżnych".

Eksperci z WHO stwierdzili również, że wymóg przedstawiania zaświadczenia o pełnym szczepieniu w przypadku podróży międzynarodowych nie powinien być jedyną drogą lub warunkiem przekraczania granic. Jak wyjaśniają, dostęp do szczepionek w różnych miejscach świata jest nierówny. Właśnie dlatego już we wcześniejszych miesiącach Światowa Organizacja Zdrowia apelowała, aby bogate kraje z dużymi zapasami szczepionek przeciw Covid-19 wstrzymały się z podawaniem trzeciej dawki do końca roku i przekazały swe rezerwy państwom uboższym.

Źródło: Dw.com, Rp.pl