Zamknij

WHO przestrzega przed wprowadzeniem ograniczeń w podróżach w związku z nowym wariantem koronawirusa

26.11.2021 14:51
WHO przestrzega przed wprowadzeniem ograniczeń w podróżach w związku z nowym wariantem koronawirusa
fot. SHUTTERSTOCK

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia przestrzegła przed pośpiesznym wstrzymaniem lotów z krajów, w których odnotowano nowy wariant koronawirusa. "WHO zaleca, by państwa stosowały rozwiązania oparte na ocenie ryzyka i naukowej analizie zagrożenia" - powiedział rzecznik organizacji.

Z powodu nowego, zidentyfikowanego w Afryce Południowej wariantu koronawirusa,  Wielka Brytania  postanowiła zamknąć granice dla podróżnych z sześciu państw. W piątek w południe ponownie na czerwonej liście znalazły się następujące kraje: RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini. Na podobny krok zdecydowały się również Włochy. Tamtejszy minister zdrowia Roberto Speranza wprowadził zakaz przyjazdów ze wspomnianych powyżej państw oraz z Mozambiku. Restrykcje dotyczą wszystkich osób, które przebywały w tych państwach w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Za tym rozwiązaniem opowiedziała się również Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że KE proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki.

Teraz natomiast do sprawy odniosła się Światowa Organizacja Zdrowia. Jak podała agencja Reuters, WHO przestrzegła w piątek przed pośpiesznym wstrzymaniem lotów z państw, gdzie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa B.1.1.529, rekomendując decyzje oparte na przesłankach naukowych.

WHO przestrzega przed wprowadzeniem ograniczeń w podróżach w związku z nowym wariantem koronawirusa

"WHO zaleca, by państwa stosowały rozwiązania oparte na ocenie ryzyka i naukowej analizie zagrożenia podczas wprowadzania ograniczeń dotyczących podróży międzynarodowych" - przekazał rzecznik organizacji, Christian Lindmeier, podczas briefingu w Genewie i dodał, że "wprowadzenie ograniczeń w sprawie podróży w tym momencie jest formą przestrzegania przed (potencjalnym zagrożeniem)".

Zobacz także:  Włochy zamykają się na niezaszczepionych. Zaostrzono zasady stosowania przepustki Covid-19

Rzecznik zdradził również, że na piątek Światowa Organizacja Zdrowia zwołała spotkanie ekspertów. Mają oni ocenić poziom zagrożenia, jaki niesie ze sobą nowy wariant koronawirusa, a następnie przekazać rządom rekomendacje naukowe w sprawie dalszych działań.

Christian Lindmeier podkreślił, że bliższe zbadanie B.1.1.529 "zajmie najbliższych kilka tygodni".

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Do tej pory na całym świecie potwierdzono zaledwie 59 przypadków nowego wariantu koronawirusa. W piątek jednak okazało się, że B.1.1529 dotarł do Europy - belgijskie władze odnotowały pierwsze zakażenie tego typu.

RadioZET.pl/PAP