Zamknij

Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

Nina Czochara
19.05.2020 12:40
Turyści na plaży w Międzyzdrojach
fot. Shutterstock

W tym roku większość Polaków planuje spędzić wakacje w kraju. Prawdziwe oblężenie przeżyją nadmorskie miejscowości. Władze nadbałtyckich kurortów już zastanawiają się, jak zapewnić turystom bezpieczny wypoczynek na plaży. O tłumach i ścisku nie ma mowy, dlatego pojawił się pomysł limitowanych wejść. Na jednego turystę ma przypadać 15 mkw. plaży. Jakie inne zmiany czekają plażowiczów? 

Władze nadmorskich gmin już przygotowują się do tegorocznego sezonu turystycznego. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące wakacje będą wyglądały zupełnie inaczej niż do tej pory. Jakie czekają nas zmiany i ograniczenia na plażach oraz w nadmorskich kurortach?

Limity turystów na plaży i obowiązkowe maseczki?

Samorządowcy z nadmorskich gmin mają pomysł na to, jak uratować sezon letni nad Bałtykiem. Jak podaje "Fakt", proponują, by wprowadzić limity turystów na plaży. Wszystko po to, aby zachować bezpieczne odległości między plażowiczami.

– Jeśli trzeba, to w wakacje będziemy limitować wejście na plażę. Będzie mogło wejść tylko tyle osób, ile na przykład do sklepu, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych – wyznał dziennikowi burmistrz Darłowa, Arkadiusz Klimowicz.

Jak zauważa dziennik, wprowadzenie limitów może spowodować, że przy wejściach na plaże powstaną długie kolejki. Na terenie plaży trzeba będzie też nosić maseczki, podobnie jak na górskich szlakach.

ZOBACZ TAKŻE:  Dr Paweł Grzesiowski o maseczkach na plaży: to absurd

Wakacje 2020. Czy będzie można się kąpać w morzu?

Kąpiele w morzu nie są zabronione. Warto jednak pamiętać o utrzymywaniu bezpiecznego dystansu - nawet w wodzie trzeba zachować 2 metry odległości od innych plażowiczów (nie dotyczy to jednak rodzin). W czasie kąpieli nie trzeba mieć maseczki (w przeciwieństwie do samej plaży).

Czy będą normalnie działać wypożyczalnie sprzętu wodnego? Będą, ale przy zachowaniu odpowiednich ograniczeń i restrykcji. Z jednej łódki czy skuteru mogą korzystać maksymalnie dwie osoby. Po każdym użyciu obsługa musi wypożyczony wcześniej sprzęt zdezynfekować. 

 

Parawany w wakacje 2020 będą wskazane

Co ciekawe, wyśmiewany w ubiegłych latach "parawaning" ma być w tym roku mile widziany. Władze nadmorskich miasteczek podkreślają, że parawany w te wakacje zdecydowanie się przydadzą. 

– O ile w poprzednich latach walczyliśmy z parawaningiem na plażach, to teraz będziemy do niego zachęcać – mówi burmistrz Darłowa.

Władze nadmorskich gmin przedstawili już rządowi swoje pomysły. Trzeba przygotować się na ograniczenia nie tylko nad Morzem Bałtyckim, ale także w górach czy nad jeziorami w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

•  LOT wznawia połączenia i wprowadza nowe zasady. "Obowiązkowe maseczki przez cały lot"

•  Gdzie spędzimy wakacje 2020? "Ponad 90 proc. Polaków planuje urlop w kraju"

Źródło: fakt.pl

___

RadioZET.pl/NC