Zamknij

Obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz zniesiony w większości krajów. Gdzie trzeba je mieć?

26.07.2021 14:35

Władze wielu krajów zniosły obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obecnie nakaz zakrywania nosa oraz ust dotyczy najczęściej jedynie pomieszczeń zamkniętych. Za niezastosowanie się do zasad grożą kary w wysokości od 12 zł w Egipcie do nawet 3000 zł na Islandii.

Wakacje 2021. Obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz zniesiony w większości krajów. Gdzie trzeba je mieć?
fot. SHUTTERSTOCK

Chociaż pandemia koronawirusa nie odpuszcza, to większość krajów w sezonie wakacyjnym postanowiła poluzować obostrzenia i zniosła nakaz zakrywania nosa oraz ust na świeżym powietrzu. Sprawdzamy, gdzie trzeba nosić maseczkę i jakie są kary za lekceważenie obowiązujących zasad.

Albania

W Albanii noszenie maseczek jest obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach oraz w transporcie publicznym. Za ich brak grozi mandat w wysokości 3000 leków, czyli 110 złotych.

Armenia

We wszystkich miejscach publicznych, w tym korzystając z transportu publicznego, należy zakrywać usta i nos. Kara za lekceważenie zasad wynosi 10 000 dramów (80 złotych).

Austria

Zakrywanie nosa oraz ust wymagane jest w zamkniętych miejscach publicznych. Ponadto maseczki na twarz typu FFP2 lub wyższych klas są obowiązkowe m.in. w sklepach, supermarketach, bankach, na stacjach paliw, kolejkach linowych i w transporcie publicznym. Za niedostosowanie się grozi mandat w wysokości 90 euro (410 złotych).

Bułgaria

Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe w otwartej przestrzeni publicznej i w małych dzielnicowych sklepikach. Trzeba je mieć natomiast w aptekach, dużych sklepach oraz podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Kara za nieprzestrzeganie nakazu wynosi 300 lewów (690 zł), ale oprócz środków komunikacji jest rzadko nakładana.

Chorwacja

Zakrywanie nosa i ust wymagane jest we wszystkich pomieszczeniach, a zalecane na zewnątrz w sytuacjach, gdy nie można utrzymać dystansu 1,5 metra. Grzywny - również za noszenie maseczki w niewłaściwy sposób - zaczynają się od 500 kun, czyli około 300 zł.

Cypr

Maseczki obowiązują we wszystkich miejscach publicznych w Republice Cypryjskiej, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Kara za ich brak wynosi 300 euro (1350 zł).

Z kolei w Tureckiej Republice Cypru Północnego noszenie maseczek obowiązuje w budynkach i tam, gdzie odbywają się większe zgromadzenia, np. na targach oraz w środkach transportu publicznego. Kara za lekceważenie przepisów wynosi 300 lir tureckich (130 zł).

Czarnogóra

Maseczki należy nosić w zamkniętych miejscach publicznych, a także na zewnątrz, jeśli nie można utrzymać dystansu 2 metrów. Ograniczenia mogą różnić się między gminami, a kary zaczynają się od 100 euro (455 złotych).

Czechy

W Czechach w środkach komunikacji, na przystankach i we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek typu FFP2 lub N95 i wyższych klas. Nie można więc nosić zwykłych maseczek chirurgicznych. Policja lub inne służby mogą nakładać kary nawet do 10 tys. koron (1760 zł).

Egipt

Zasłanianie nosa oraz ust wymagane jest w miejscach publicznych, takich jak sklepy czy biura, a także we wszystkich środkach transportu. W hotelach można spotkać się z obowiązkiem ich noszenia np. w windach. Mandat za niedostosowanie się do zasad wynosi 50 funtów egipskich (12 zł).

Francja

Maseczki są obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych (zasada ta dotyczy również dzieci powyżej 6. roku życia). Z kolei w 45 gminach turystycznych władze ponownie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. Brak zakrycia twarzy spotyka się zazwyczaj z upomnieniem lub prośbą o opuszczenie danego miejsca. Kara pieniężna wynosi 135 euro (608 zł).

Grecja

W Grecji jest konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu, chyba że bierze się udział w dużym zgromadzeniu. W dalszym ciągu nakaz obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych, jednak restauracje, które są otwarte tylko dla zaszczepionych, mogą niekiedy przyjmować też osoby bez maseczek. Kara za niezastosowanie się do zasad wynosi 300 euro (1350 złotych).

Gruzja

Zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe w zamkniętych miejscach publicznych oraz na przystankach autobusowych. Grzywna wynosi 20 lari (25 złotych).

Hiszpania

W Hiszpanii nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu, również na plażach i basenach, ale wciąż wymagane są podczas wydarzeń masowych, gdzie uczestnicy nie mają miejsc siedzących oraz w środkach transportu publicznego. Maksymalna kara za brak maseczki wynosi 100 euro, czyli około 450 zł. Z powodu postępującej piątej fali pandemii kolejne regiony zapowiadają wprowadzenie na powrót obowiązku noszenia maseczek.

Islandia

Zasłaniać nos i usta należy wszędzie tam, gdzie nie można zachować jednego metra odstępu między obcymi osobami. Maseczki należy stosować w komunikacji miejskiej, sklepach i innych punktach usługowych. Grzywna ustalana jest na podstawie wagi wykroczenia i wynosi od 10 000 do 100 000 koron (305-3050 złotych).

Irlandia

Maseczki należy nosić w środkach transportu publicznego i w zamkniętych miejscach publicznych. Kara wynosi 60 euro (275 złotych).

Malta

W wszystkich miejscach publicznych - otwartych i zamkniętych - wymagane jest noszenie maseczek w przypadku osób powyżej 3. roku życia. Z kolei dzieci poniżej 12 lat mogą przebywać bez maseczki w towarzystwie osoby zaszczepionej. Oprócz tego, dwie w pełni zaszczepione osoby mogą być bez maseczek w otwartych miejscach publicznych. Za nieprzestrzeganie tych reguł grozi kara 100 euro (ok. 450 złotych).

Niemcy

Przepisy dotyczące maseczek w Niemczech zależą od kraju związkowego, ale najczęściej są one wymagane w środkach transportu publicznego i zamkniętych miejscach publicznych. W miastach z reguły trzeba nosić maseczki na szczególnie uczęszczanych ulicach. Wysokość mandatu za ich brak również zależy od kraju związkowego i wynosi co najmniej 50 euro (225 zł).

Norwegia

Zasłanianie nosa i ust nie jest obowiązkowe dla osób niezakażonych lub nieudających się na kwarantannę. Zakrycie ust i nosa jest zalecane, kiedy nie można utrzymać dystansu dwóch metrów.

Portugalia

Maseczki są obowiązkowe w miejscach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Zasłaniać nos i usta trzeba również w środkach transportu publicznego i przy wejściach na plażę oraz na basenach. Kary wynoszą od 50 do 100 euro (225-450 zł).

Słowacja

Noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i na przystankach. Inne sytuacje z nimi związane reguluje system zwany "covid-automatem" w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach. W większości powiatów jednak nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz budynków.

Szwecja

Zasłanianie nosa i ust nigdy nie było wymagane w Szwecji. Władze nie wymieniają obecnie noszenia maseczek wśród zaleceń dla mieszkańców.

Szwajcaria

Maseczki są obowiązkowe w transporcie i pomieszczeniach publicznych, a rekomendowane, kiedy nie można zachować odstępu 1,5 metra od innych osób. Kara to 100 franków (420 złotych).

Tunezja

W miejscach publicznych wymagane jest zakrywanie nosa i ust, a w hotelach maseczki muszą nosić jedynie pracownicy. Kara wynosi 120 dinarów (167 złotych).

Turcja

Zakrywanie nosa i ust w Turcji jest obowiązkowe w przestrzeni zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach, bazarach, w parkach. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandatem w wysokości nawet 900 lir tureckich (ok. 390 zł). Bez maseczek można przebywać na plażach prywatnych, przy basenach hotelowych i w restauracjach.

Ukraina

Na Ukrainie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym, w budynkach użyteczności publicznej oraz podczas masowych wydarzeń. Wysokość mandatu za ich brak to 170-255 hrywien (ok. 24-35 zł).

Węgry

Maseczki na Węgrzech nie są już wymagane. Wyjątkiem są szpitale oraz instytucje społeczne.

Wielka Brytania

W Anglii zniesiono obowiązek zasłaniania nosa i ust w budynkach i zastąpiono go zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych.

Z kolei w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej nadal obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Kary wynoszą odpowiednio 30 funtów (160 złotych), 60 funtów (320 złotych) i 100 funtów (530 złotych).

Włochy

We Włoszech zaleca się, by zawsze mieć maseczkę przy sobie i nosić ją, kiedy nie ma zagwarantowanego dystansu. W regionie Kampania władze utrzymały nakaz zakrywania nosa i ust na ulicach, placach i na nadmorskich promenadach. W całym kraju maseczki trzeba mieć wszędzie w budynkach, a kara za ich brak to 400 euro (1800 zł).

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podobnie jak w innych krajach Półwyspu Arabskiego, w ZEA należy nosić maseczki na twarz przez cały czas w miejscach publicznych – wewnątrz lub na zewnątrz – oraz korzystając z transportu publicznego i towarzysząc innym osobom w prywatnym pojeździe. Standardowa kara wynosi 3000 dirhamów (3170 złotych).

loader

Maseczki zakrywające usta i nos ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa, kiedy kaszlemy, kichamy lub rozmawiamy. Głównym ich celem jest ochrona innych osób przed zakażeniem, ponieważ pomagają w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa od tych, którzy nie mają żadnych objawów, ale wciąż mogą zarażać. Ograniczenie transmisji wirusa jest ważne, ponieważ wiele osób w Europie i na świecie nie jest jeszcze w pełni zaszczepionych.

RadioZET.pl/PAP(Joanna Baczała)