Zamknij

Polacy spędzą lato w domach? "Stan rezerwacji w hotelach na wakacje jest mizerny"

22.04.2021 11:54
Wakacje 2021. Polacy spędzą lato w domach? "Stan rezerwacji w hotelach jest mizerny"
fot. SHUTTERSTOCK

Jak wynika z najnowszego badania, Polacy na razie nie planują wakacji w kraju. Prawdopodobnie wpływ na to mają wprowadzane co jakiś czas kolejne obostrzenia dotyczące hoteli. Polacy nie są pewni, czy miejsca noclegowe w sezonie letnim będą mogły być otwarte, więc wstrzymują się z rezerwacjami.

W dniach 12-16 kwietnia 2021 przeprowadzono ankietę online dotyczącą stanu rezerwacji w hotelach. W badaniu wzięły udział 222 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach w Polsce.

Wakacje 2021. Polacy spędzą lato w domach?

Według sekretarza generalnego IGHP Marcina Mączyńskiego mizernie prezentuje się stan rezerwacji w sezonie wakacyjnym. "Przeszło 75 proc. ankietowanych hoteli deklaruje ich stan poniżej 20 proc., z czego aż 45 proc. poniżej 5 proc., a 2 proc. hoteli pozostanie zamknięte" - podał.

Jak ocenił, wpływ na to mają kolejne przedłużenia restrykcji dla hoteli, aż do tzw. długiego weekendu majowego włącznie.

"Prognozy nie są najlepsze, wobec braku jasnych i długoterminowych wytycznych rządu dotyczących planu odmrażania branży turystycznej" - wskazał.

Jednocześnie dodał, że z każdym kolejnym miesiącem drugiego kwartału zmniejszać się będzie udział hoteli, które planują nadal pozostać zamknięte. "W kwietniu stanowią one aż 28 proc., w maju - 3 proc., a czerwcu - 2 proc." - podał za ankietą.

Ponadto z badania wynika, że pogorszeniu uległ także wskaźnik średniej ceny - 61 proc. otwartych hoteli odnotowało niższe ceny niż rok temu, przy czym dla ponad 25 proc. obiektów spadki te były głębsze niż o 10 proc., a w co piątym hotelu ceny spadły o 20 proc. Jednocześnie 20 proc. hoteli utrzymało średnie ceny na ubiegłorocznym poziomie.

RadioZET.pl/PAP(Longina Grzegórska-Szpyt)