Zamknij

W tych krajach wejście do restauracji i barów tylko z Unijnym Certyfikatem Covid

15.07.2021 12:39

Coraz więcej europejskich krajów wprowadza nowe obostrzenia i ogranicza dostęp do restauracji, barów, kawiarni czy kin dla osób, które się nie zaszczepiły. Gdzie obowiązują takie restrykcje?

Wakacje 2021. Unijny Certyfikat Covid warunkiem wstępu do restauracji i barów. Gdzie takie zasady?
fot. SHUTTERSTOCK

W Portugalii, Grecji oraz we Francji w przestrzeni zamkniętej w lokalach gastronomicznych, kawiarniach, barach, kinach czy dyskotekach będą mogli przebywać wyłącznie klienci z Unijnym Certyfikatem Covid lub aktualnym negatywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa. 

Grecja. Restauracje i bary tylko dla zaszczepionych

W Grecji wstęp do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni będzie możliwy wyłącznie dla klientów, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Nowe restrykcje zaczną obowiązywać już w najbliższy piątek, 16 lipca.

Takie same zasady będą obowiązywać przy wejściu do mieszących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin oraz teatrów. Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie dotyczy klientów lokali funkcjonujących na świeżym powietrzu. W Grecji certyfikaty sanitarne są również wymagane od pasażerów promów i samolotów kursujących wewnątrz kraju. 

Portugalia. Unijny Certyfikat Covid warunkiem wstępu do lokali gastronomicznych

W Portugalii do przestrzeni zamkniętej w restauracji mają wstęp tylko klienci z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, negatywny wynik testu na koronawirusa lub przejście choroby. Nowe zasady, które zaczną obowiązywać już od soboty 10 lipca, będą dotyczyć jedynie najbardziej dotkniętych pandemią regionów kraju (w tym stołecznej Lizbony) i obejmują tylko weekendy. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że na terenie całego kraju Unijny Certyfikat Covid jest niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

Sytuacja epidemiczna w Portugalii należy do jednej z najgorszych w Europie - szybko rozprzestrzenia się tam wariant Delta koronawirusa. W związku z tym w kraju przywrócono wybrane ograniczenia, takie jak limit miejsc w restauracjach czy godzina policyjna w niektórych regionach.

Pod koniec czerwca Portugalia została wpisana przez Niemcy na listę obszarów wysokiego ryzyka związanego z wariantami SARS-CoV-2, co spowodowało masowe powroty wypoczywających tam niemieckich turystów. Również francuskie władze zaapelowały do swoich obywateli o unikanie wakacji w Portugalii i Hiszpanii.

Francja. Restauracje dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób z testem

We Francji od najbliższej środy 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywny wynik testu będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, gromadzących powyżej 50 osób. Z kolei od 1 sierpnia Unijny Certyfikat Covid będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.

Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia. Natomiast młodzież w wieku od 12 do 18 lat nie będzie musiała okazywać certyfikatów do końca sierpnia.

Sprawdź też: Do pubu, baru i restauracji tylko z certyfikatem covidowym. Kolejny kraj planuje zmiany

Trudna sytuacja epidemiologiczna w Europie

Obecnie w wielu krajach europejskich można zaobserwować wzrost liczby przypadków zakażeń COVID-19, a także rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa. W związku z tym coraz więcej państw decyduje się przywrócić zniesione wcześniej restrykcje. Jednym z takich krajów jest Hiszpania.

Z kolei w Katalonii i Walencji wprowadzono zakaz spotkań towarzyskich, w których bierze udział więcej niż 10 osób. Ograniczono także godziny funkcjonowania lokali gastronomicznych i rozrywkowych. W Holandii natomiast od soboty 10 lipca ponownie zamknięto nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe.

W Asturii restauracje i bary mogą przyjmować gości tylko w ogródkach i na tarasach. Okazywanie zaświadczeń sanitarnych jest wymagane przy wstępie do wielu obiektów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.

W Czechach certyfikat zdrowotny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić wyłącznie funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

loader

RadioZET.pl/PAP