Zamknij

Chorwacja przeżywa turystyczny boom w pandemii. Polacy tłumnie odwiedzają ten kraj

07.09.2021 09:44

Chorwacja, pomimo ograniczeń w podróżowaniu z powodu pandemii koronawirusa, wciąż przeżywa turystyczne oblężenie. Statystyki chorwackiej turystyki przyjazdowej pokazują, że tylko w sierpniu ten bałkański kraj odwiedziło ponad 4,3 miliony zagranicznych gości. Z samej Polski przyjechało 330 tys. turystów. 

Dubrownik - turyści
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Okazuje się, że w dobie pandemii popularność tego kraju jest wciąż bardzo wysoka. Atutem tego miejsca niezmiennie pozostają bajeczne plaże i niemal pewna, słoneczna pogoda. Dużą zaletą jest też możliwość dotarcia z Polski do Chorwacji własnym samochodem. W tegorocznym sezonie wakacyjnym tłumy zagranicznych gości wybrały to miejsce na wakacje.

Chorwacja tłumnie odwiedzana przez turystów

Bardzo udanym miesiącem dla chorwackiej branży turystycznej był sierpień. Do kraju przyjechało łącznie ponad 4,3 miliona zagranicznych gości, czyli o niemal 60 procent więcej niż rok wcześniej i tylko o 14 procent mniej niż dwa lata temu (jeszcze przed wybuchem pandemii). Turyści zarezerwowali łącznie ponad 30 mln noclegów, co odpowiada 93 procentom wyniku z 2019 roku.

Najwięcej osób w ostatnim miesiącu wakacji 2021 przyjechało z Niemiec (1,1 mln zagranicznych gości), z Polski (338 tys. osób), Austrii (317 tys.), Czech (250 tys.), Słowenii (239 tys.) oraz z Włoch (205 tys. turystów).

Które regiony Chorwacji cieszyły się największą popularnością? Na pierwszym miejscu jest Istria (8,6 miliona noclegów), na drugim miejscu żupania splicko-dalmatyńska w południowej części kraju (5,8 miliona), a na trzecim primorsko-gorska na zachodzie Chorwacji (5,7 miliona).

Jeśli chodzi o konkretne miejscowości, to największe oblężenie przeżywał Dubrownik (164 tys. odwiedzin), następnie Rovinj (149 tys.), Medulin (125 tys.) oraz Porecz (125 tys. przyjazdów).

Patrząc na statystki z ośmiu miesięcy 2021 roku, okazuje się, że do Chorwacji przyjechało 10,7 mln osób, które wykupiły 67,9 miliona noclegów. Najwięcej rezerwacji dokonali Niemcy (15,9 mln), turyści krajowi (10,1 mln), Słoweńcy (7,9 mln), Polacy (5,8 mln) oraz Austriacy (4,9 mln).

Minister turystyki Chorwacji Nikolina Brnjac przyznała, że jest bardzo zadowolona z wyników w tym roku. Dodała, że sezon wciąż trwa, bo w kraju przebywa obecnie 680 tys. gości – tyle samo, co w tym samym czasie w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. 

loader

Źródło: rp.pl