Zamknij

Testy PCR dla turystów będą bezpłatne. Władze Francji zapowiedziały zmiany w wakacje

17.05.2021 09:09
Francja - plaża
fot. Shutterstock

Testy PCR na obecność koronawirusa będą bezpłatne dla turystów, którzy latem wybiorą się do Francji – zapowiedział w niedzielę sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Wakacje 2021 zbliżają się wielkimi krokami. Władze poszczególnych państw szukają sposobu na to, jak przyciągnąć turystów i ożywić gospodarkę, która bardzo mocno ucierpiała wskutek pandemii. Francja chce wprowadzić bezpłatne testy PCR dla podróżujących. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy planują latem wybrać się do popularnego europejskiego kraju. 

Francja będzie bezpłatnie testować turystów

– Francja jest jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie pobierają opłat za test PCR – powiedział Clement Beaune w wywiadzie dla stacji Europe, CNews oraz dziennika „Les Echos”.

Zdaniem polityka bezpłatne testy na koronawirusa to sposób na ożywienie aktywności turystycznej we Francji, zwłaszcza że niektóre kraje pobierają za testy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset euro.

– Chcemy w dobrych warunkach sanitarnych pozostać przodującym celem turystycznym w Europie i na świecie – podkreślił polityk. – Parlament Europejski proponuje, aby testy były bezpłatne w całej Europie, ale nie mogę dziś obiecać, że wszystkie kraje to zaakceptują – zauważył Beaune.

Koronawirus we Francji. Restrykcje dla podróżujących

Podróżując z Polski do Francji, trzeba mieć negatywny wynik testu na Covd-19. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem. Warto podkreślić, że z tego obowiązku nie zwalnia szczepienie. 

Dodatkowo, podobnie jak przy przekraczaniu większości europejskich granic, przed podróżą konieczne jest wypełnienie odpowiedniego oświadczenia i formularzy.

We Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 13 948 osób. W szpitalach zmarło 81 chorych z COVID-19. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła od początku pandemii do 107 645 – poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Źródło: gov.pl, PAP