Zamknij

Większość Polaków spędzi wakacje w kraju. Ile wydamy i co się zmieni w tym sezonie letnim?

18.05.2022 12:29
Plaża w Polsce, turyści
fot. Shutterstock

Doniesienia związane z wojną, inflacja czy podwyżki stóp procentowych nie wstrzymały wakacyjnych planów Polaków. Z badania przeprowadzonego przez Profitroom wśród ponad 3 tys. gości hotelowych wynika, że aż 93,6 proc. z nich uda się na wypoczynek. Zdecydowana większość osób spędzi jednak urlop w kraju. Ile Polacy wydadzą na wakacje i co zmieni się w turystycznych trendach?

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. W tegorocznym sezonie, w którym powoli odchodzą w niepamięć pandemiczne restrykcje, branżę turystyczną czekają kolejne zmiany, na co wpływa aktualna sytuacja związana z wojną i inflacja. 

 – Od wybuchu pandemii rynek turystyczny cechuje bardzo duża zmienność  – ocenił Marcin Dragan, założyciel Profitroom. Wyjaśnił, że poprzez badanie jego autorzy chcieli uzyskać informacje na temat tego, jak będzie kształtował się popyt na usługi hotelowe w Polsce. W tym roku występuje bowiem kilka nowych czynników wpływających na decyzje o rezerwacjach - główne z nich to powrót zagranicznych podróży, wojna na Ukrainie i wzrost inflacji.

Jak zatem będą wyglądały tegoroczne wakacje i co zmieni się w sposobie planowania urlopu przez Polaków? 

Wakacje 2022. 83 proc. Polaków planuje odpoczywać w kraju

Wśród ankietowanych dominuje chęć wyjazdu w lipcu i sierpniu (71,8 proc.), ale wiele osób (28,2 proc.) zakłada również możliwość wyjazdu jeszcze w maju-czerwcu lub na początku jesieni (wrzesień-październik).

Najbardziej popularne wśród Polaków będą wyjazdy tygodniowe (41,5 proc.). Ponad połowa ankietowanych nie dokonała jeszcze rezerwacji pobytu wypoczynkowego.

Wakacyjne plany Polaków 2022
fot. Materiały prasowe Profitroom

– Wyniki ankiety potwierdzają dane z naszych systemów rezerwacyjnych. W tych niepewnych czasach goście coraz częściej zwlekają ze złożeniem rezerwacji do ostatniej chwili. Tymczasem im wcześniej dokonuje się rezerwacji, tym taniej, gdyż w hotelach funkcjonuje taki sam mechanizm podnoszenia ceny, jaki znamy z linii lotniczych – komentuje Marcin Dragan.

Zniesienie obostrzeń w podróżach międzynarodowych wzmaga chęć do wyjazdów za granicę, które deklaruje prawie połowa ankietowanych. Wakacje w Polsce cieszą się jednak niesłabnącą popularnością i aż 83 proc. Polaków swój urlop spędzi na wyjeździe w kraju.

Wakacyjne plany Polaków 2022
fot. Materiały prasowe Profitroom

Ile wydamy na wakacje 2022? 

Pomimo wysokiej inflacji 87 proc. Polaków planuje więcej niż jeden wyjazd wypoczynkowy do końca roku. 60 proc. gości wyda tyle samo na wakacje, co w ubiegłym roku, a co trzeci ankietowany deklaruje wyższy budżet. Większość na rezerwację pobytu na osobę wyda nie więcej niż 1,5 tys. zł.

– Wyniki ankiety świadczą o tym, że możemy spodziewać się bardzo dużego popytu na wyjazdy wypoczynkowe. Jeśli chcemy zarezerwować pokój w wymarzonym hotelu, to lepiej zróbmy to już teraz – mówi założyciel Profitroom.

Wakacyjne plany Polaków 2022
fot. Materiały prasowe Profitroom

Jednym z pytań, które znalazło się w ankiecie, było wskazanie inspiracji wyboru konkretnego hotelu lub miejsca wypoczynku. Ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim wpływ na decyzję o rezerwacji mają dla nich rankingi hoteli dostępne w internecie (64 proc.) oraz rekomendacje znajomych i rodziny (53,9 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się media społecznościowe czy reklama w mediach.

Wakacyjne plany Polaków 2022
fot. Materiały prasowe Profitroom

Badanie „Ogólnopolskie badanie gości hotelowych - Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzono metodą panelu online w dniach 9-12 maja 2022 r.

Źródło: Materiały prasowe Profitroom