Zamknij

Zawalił się potężny klif w Walii. Domy znalazły się niebezpieczne blisko urwiska [WIDEO]

21.04.2021 10:38
Klif, Walia
fot. Shutterstock

W miasteczku Nefyn w Walii osunął się potężny nadmorski klif. W wyniku tego zdarzenia część domów znalazło się niebezpiecznie blisko krawędzi. Lokalne władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców. 

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 12.30. Część klifu nagle się zawaliła, zagrażając okolicznym mieszkańcom. Policja wydała ostrzeżenie, aby nie zbliżać się do rejonów urwiska brzegowego. 

Osunął się klif w Walii. Ewakuowano mieszkańców [WIDEO]

Jak podaje BBC, obszar nadmorskiego klifu oraz przylegający do niego teren prywatny zostały "utracone w wyniku osuwiska". Na położoną u podnóża klifu plażę runęły fragmenty posesji, w rezultacie czego część domów znalazła się niebezpiecznie blisko krawędzi.

W ocenie świadków tego zdarzenia zawalona część klifu ma nawet 40 metrów szerokości. Władze podjęły decyzję o ewakuowaniu części mieszkańców zagrożonych domów. Służby ratunkowe zabezpieczyły też cały teren. 

Policja ostrzegła, aby "do odwołania" nie zbliżać się do urwiska. Pomimo apeli wiele osób gromadziło się na plaży, aby nagrać film czy zrobić zdjęcia.

W minionym tygodniu doszło do zawalenia się klifu s tanowiącego część Wybrzeża Jurajskiego. Było to największe osunięcia się klifu w Anglii od 60 lat. Do wody wpadły 4 tysiące ton ziemi z dwóch odcinków urwiska w Dorset. Masa piachu zablokowała chętnie uczęszczaną trasę na wybrzeżu między Seatown a Eype Beach.

Źródło: BBC, TVN Meteo