Zamknij

Warmia i Mazury dla aktywnych. 5 atrakcji, z których warto skorzystać

Nina Czochara
12.06.2018 13:09
Jezioro
fot. Shutterstock

Warmia i Mazury to jeden z najczystszych i najpiękniejszych regionów w Polsce. Zachwycają wspaniałe mazurskie jeziora, rozległe lasy, historyczne ziemie Warmii i szlaki krajobrazowe. Wiele osób nie wyobraża sobie wypoczynku poza Krainą Tysiąca Jezior – czy to na jachcie, w kajaku czy na rowerze. Atrakcji dla nikogo tu nie zabraknie.

Największym skarbem Warmii i Mazur są jeziora, rzeki i dzikie lasy pełne zwierząt. Są też świetnie przygotowane trasy rowerowe oraz szlaki kajakowe – idealne dla miłośników wrażeń i pięknych krajobrazów. Planujesz aktywny weekend? Podpowiadamy, co warto zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać podczas pobytu na Warmii i Mazurach. 

1. Żeglowanie po mazurskich jeziorach

Czy wiesz, że polską Krainę Wielkich Jezior Mazurskich uznano za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi i jedno z najpiękniejszych zakątków w Europie? Idealnym sposobem, aby poznać niesamowite bogactwo tutejszego krajobrazu, jest zwiedzanie Mazur… z łodzi. Latem, na najbardziej uczęszczanych szlakach żeglarskich, spotkamy wiele jachtów i żaglówek. Niemal w każdej miejscowości nad jeziorem działa przystań, a w niektórych można wypożyczyć sprzęt.

Jezioro Niegocin
fot. Shutterstock

Warto zobaczyć jezioro Niegocin znajdujące się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza oraz połączone siecią kanałów. To trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (o pow. 26 km2) i jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Oprócz żaglówek istnieje także możliwość wypożyczenia łodzi motorowych. Jakikolwiek środek transportu wybierzemy, z perspektywy wody Warmia i Mazury zawsze prezentuje się niesamowicie malowniczo.

Zobacz także

2. Kajakiem przez wodne szlaki

Na początek Szlak Krutynia. To najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach i jeden z najpiękniejszych w Europie. Trasa liczy ponad 100 km i prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami). Spływy z reguły rozpoczynają się w Sorkwitach, a kończą w Rucianem-Nidzie. Za najpiękniejszą część szlaku uważa się odcinek od Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Szlak nie jest trudny, a na jego przepłynięcie warto przeznaczyć co najmniej tydzień. Wzdłuż trasy działają liczne pola namiotowe, kempingi oraz przystanie.

Kobieta na kajaku
fot. Fotolia

Warto wybrać się też na spływ Szlakiem Łyny. Trasa jest długa (liczy ponad 200 km), ale jednocześnie niezwykle ciekawa i urozmaicona. Z kajaka można podziwiać zarówno wspaniałe krajobrazy, jak i zabytkową architekturę mijanych miast i miasteczek (m.in. Olsztyn czy Lidzbark Warmiński). Na pokonanie całej trasy trzeba przeznaczyć dwa tygodnie.

Zobacz także

3. Las Miejski w Olsztynie – „spacerem” lub rowerem

Podobno to właśnie Olsztyn ma największy w Europie Las Miejski w granicach miasta. Obejmuje obszar ponad 1415 ha i położony jest w północnej części stolicy regionu. W lesie wytyczono cztery szlaki turystyczne PTTK (o różnym poziomie trudności), a oprócz tego drogi rowerowe, biegowe i… tory saneczkowe. Znajdziemy tu również dwa rezerwaty przyrody z różnorodną fauną i florą. 
Na terenie lasu miejskiego zbudowano altany, ławki oraz tablice edukacyjne, które uzupełniają ścieżki przyrodnicze. Przez las przepływają rzeki Łyna i Wadąg.

Zobacz także

4. Rejs po Kanale Elbląskim

Kanał Elbląski, łączący jezioro Druzno z Jeziorem Drwęckim, liczy ponad 150 km (łącznie z odgałęzieniami) i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Historyczna droga wodna pozwala na obcowanie z niezwykłą przyrodą i krajobrazem tego regionu.

Kanał Elbląski
fot. Stanisław Bielski/East News

Rejs Kanałem Elbląskim należy do największych atrakcji regionu. Można popłynąć statkiem lub podziwiać jego krajobraz indywidualnie – z jachtu czy kajaka. Najbardziej widowiskowy odcinek, na którym statki pokonują system pochylni, znajduje się między Elblągiem a Małdytami. Kanał znalazł się na liście siedmiu nowych cudów Polski. Warto!

ZOBACZ TAKŻE: Rowerem przez Warmię i Mazury. 6 najciekawszych szlaków rowerowych

5. Szlaki Napoleońskie – poznawanie historii Warmii i Mazur

Teren Warmii i Mazur przecina ogromna liczba szlaków. Są wśród nich trasy samochodowe, wodne oraz piesze. Te ostatnie stworzono z myślą o wielbicielach historii. W regionie wytyczono kilka szlaków związanych z pobytem na tych terenach Napoleona Bonapartego i jego armii. Trasą przemarszu wojsk napoleońskich na Warmii (podczas wojny z Rosją i Prusami w 1807 roku) prowadzi szlak niebieski w okolicach Olsztyna i Dobrego Miasta. W każdej miejscowości, przez którą wiedzie trasa, umieszczono tablice edukacyjne.

Szlak Napoleoński wyznaczono również na Pojezierzu Iławskim. Prowadzi on przez miejsca historycznie związane z pobytem w tym regionie wielkiego Francuza. W Szymbarku Napoleon lubił podobno przechadzać się malowniczą aleją, natomiast w Kamieńcu „romansował” z Marią Walewską.

Przeczytaj także:

• Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

• Kazimierz Dolny na weekend. 6 największych atrakcji miasta

• Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji 

___

RadioZET.pl/NC