Zamknij

Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

07.05.2021 14:46

Warmia i Mazury to wymarzone miejsce dla wielbicieli przyrody, aktywnego wypoczynku i „świętego spokoju”. Rozległe lasy, malownicze jeziora, burzliwa historia zapisana w zabytkach oraz otwartość mieszkańców tworzą niezwykły klimat tego regionu. Kto chociaż raz przyjechał na Warmię i Mazury, chce tutaj wrócić. Odkrywamy największe atrakcje województwa warmińsko-mazurskiego. 

Warmia i Mazury - atrakcje
fot. Shutterstock

Województwo warmińsko-mazurskie, położone w północno-wschodniej części kraju, to jeden z najczystszych i najpiękniejszych regionów w Polsce. Najlepszą rekomendacją dla krajobrazu Warmii i Mazur jest miejsce w gronie finalistów ogólnoświatowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. W tym regionie Polski znajdziemy wiele niesamowitych miejsc – dla miłośników aktywnego spędzania czasu, pasjonatów historii, jak i tych, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury. Oto 12 atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego, które warto poznać.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Tego miejsca nie trzeba szczególnie reklamować. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko numer jeden wśród atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego, ale też zakątek uznany za jedno z 28 najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Najlepszym sposobem na poznanie uroku, a zarazem naturalnego bogactwa tej krainy, jest zwiedzanie jej z perspektywy… wody. W sezonie letnim na mazurskich wodach można zobaczyć wiele jachtów i żaglówek. Niemal w każdej miejscowości położonej nad jeziorem działa przystań, w niektórych można wypożyczyć sprzęt.

Jezioro-Niegocin
fot. Shutterstock

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest  największym w Polsce zespołem jezior połączonych kanałami. Najbardziej popularne są jeziora Śniardwy (113,8 km²), Mamry (105 km²) oraz jezioro Niegocin. Jednak każdy odwiedzający ma swoje ulubione zakątki i jeziora - Nidzkie, Bełdany czy Mikołajskie. 

Krutynia i spływ kajakowy

Krutynia to jedna z najbardziej urokliwych rzek w Polsce rzek z doskonałymi warunkami do spływów kajakowych. Popularny odcinek Sorkwity–Ruciane-Nida (ok. 100 km) uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na Mazurach i w Europie.

Krutynia
fot. pixabay

Trasa przebiega przez Puszczę Piską oraz objęte ochroną tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Imponuje nie tylko urozmaicony krajobraz, ale też rozwinięta infrastruktura turystyczna przy rzece – karczmy z pomostami dla kajakarzy, bary czy punkty odpoczynku. Co więcej, nurt Krutyni jest wolny, a rzeka płytka, dzięki czemu ta trasa kajakowa świetnie sprawdzi się również wśród początkujących kajakarzy.

Giżycko

Giżycko, położone w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce (ma aż 11 portów żeglarskich!). Miasto znajduje się dokładnie między dwoma rozległymi jeziorami Kisajno i Niegocin i jest popularną miejscowością turystyczną i wypoczynkową.

Ale Giżycko zachęca nie tylko żeglarzy. Znajdzie się też coś dla wielbicieli zwiedzania. Chyba najbardziej imponującym zabytkiem jest Twierdza Boyen - znakomity przykład pruskiej sztuki fortyfikacyjnej. Popularną atrakcją jest też most obrotowy na Kanale Łuczańskim - jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX wieku. Ciekawym doświadczeniem może też być kolacja w zamku krzyżackim z XIV wieku - zabytkowa twierdza została zaadaptowana na hotel.

Frombork

Położony nad Zalewem Wiślanym Frombork nazywany jest „klejnotem Warmii”. Największą atrakcją miasta jest Wzgórze Katedralne z górującą gotycką świątynią – mieści się w niej grób Mikołaja Kopernika. To właśnie we Fromborku żył i pracował polski astrom, i to tutaj opracował swoje największe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Przed wzgórzem znajduje się ogromna rzeźba przedstawiająca Mikołaja Kopernika. Przy okazji można wstąpić do muzeum poświęconego astronomowi.

Frombork
fot. Wikimedia Commons

We Fromborku warto zobaczyć też XVI-wieczną wieżę wodociągową lub po prostu przespacerować się po porcie i starej części miasta.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski, łączący jeziora Druzno i Jeziorak, liczy ponad 150 km (łącznie z odgałęzieniami). Popularną atrakcją są turystyczne rejsy statkami, jak również bardziej kameralne wyprawy jachtami czy kajakami. Charakterystycznym elementem tego miejsca są zróżnicowane poziomy kanału na długości niemal 10 kilometrów. Kanał Elbląski, z jedynym w Europie działającym systemem pochylni, w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

Lidzbark Warmiński

To dawna stolica Warmii, a obecnie jej największy ośrodek. Wizytówką Lidzbarku Warmińskiego jest bez wątpienia Zamek Biskupów Warmińskich. XIV-wiecznej twierdza – wraz z przedzamczem, bastionem i basztą – stanowią jeden z najcenniejszych zabytków w kraju.

Lidzbark_Warmiński
fot. pixabay

Na zamku przebywały znane osobistości, m.in. Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Ignacy Krasicki, Karol XIII czy Napoleon Bonaparte. W Lidzbarku warto zobaczyć również oranżerię Krasickiego, kościół Podwyższenia Krzyża oraz Kolegiatę św. Piotra i Pawła wraz z klasztorem.

Mamerki

To właśnie tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks ogromnych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 w mamerskich lasach zbudowano niemal 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych, które zachowały się do naszych czasów. Obecnie w byłej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wehrmachtu funkcjonuje Muzeum II Wojny Światowej.

Mamerki
fot. Wikimedia Commons

Wraz z Wilczym Szańcem tutejszy kompleks schronów miał być centrum dowodzenia inwazją na ZSRR.  Na dachu jednego z bunkrów znajduje się punkt widokowy.

Reszel

To niezwykle urokliwe miasteczko Warmii przyciągające swoimi klimatem i zabytkami. Reszel stał się częścią międzynarodowej sieci cittaslow, czyli miast „dobrego życia” i dbających o środowisko naturalne.

Reszel
fot. pixabay

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od zabytkowego mostu gotyckiego, a następnie przespacerować się miejskim parkiem położonym w wąwozie. Jednym z najcenniejszych zabytków jest Zamek Biskupów Warmińskich zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Na zakończenia warto wybrać się na spacer po urokliwych, wąskich uliczkach Starego Miasta i wstąpić do jednej z wielu kawiarni.

Piramida w Rapie

Nietypową atrakcją w województwie warmińsko-mazurskim jest piramida w Rapie (tuż przy granicy polsko-rosyjskiej). Charakterystyczną cechą budowli jest kształt przypominający starożytne egipskie piramidy. Ten ciekawy architektonicznie obiekt jest w rzeczywistości grobowcem.

Piramida w Rapie
fot. Wikimedia Commons

Piramida została wybudowana najprawdopodobniej na początku XIX wieku dla rodziny pruskiego rodu barona von Fahrenheid. Budowla ma wysokość 15,9 metrów i jest jednym z dwóch obiektów w Polsce, w którym zachowały się zmumifikowane zwłoki. Wielu odwiedzających wierzy w lecznicze właściwości tego miejsca.

Mosty w Stańczykach

Mosty kolejowe w Stańczykach robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Oba wiadukty mają 36 metrów wysokości i ciągną się na długości 200 metrów. Ich filary zaprojektowano... wzorując się na rzymskich akweduktach. 

Mosty Stańczyka
fot. Shutterstock

Mosty w Stańczykach zostały wybudowane w 1917 roku, a obecnie są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. W ostatnich latach mosty były wykorzystywane również do skoków bungee.

Przeczytaj także: Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

Wilczy Szaniec

W Gierłoży (niegdyś Wolfsschanze, czyli Wilczym Szańcu) mieściła się słynna, znana w całej Europie kwatera główna Adolfa Hitlera. Zapewne zapadło tutaj wiele zbrodniczych decyzji dotyczących losu niektórych narodów w czasie II wojny światowej.

Wilczy Szaniec
fot. Wikimedia Commons

To właśnie w Wilczym Szańcu w 1944 roku doszło do nieudanego zamachu na wodza III Rzeszy. Podczas wycofywania się niemieckich wojsk, kwatera została przez nich wysadzona w powietrze, dlatego większość budynków jest doszczętnie zniszczona. Dziś historyczny teren z pozostałościami bunkrów, schronów i budynków administracyjnych jest dostępny do zwiedzania.

Olsztyn: w stolicy Warmii i Mazur

Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, jest dobrym punktem wypadowym do poznawania tego regionu. Wielbiciele zwiedzania muszą przespacerować się po starówce, zobaczyć zabytkowy Ratusz i otaczające go kamieniczki. Warto zwiedzić również gotycki zamek kapituły warmińskiej i fragmenty murów miejskich z kapitułą wysoką.

Olsztyn
fot. pixabay

Ale Olsztyn to nie tylko ciekawe historycznie miasto, ale też przepiękny krajobrazowo obszar z 16 jeziorami (największe jest jezioro Ukiel). Stolica Warmii i Mazur słynie również z drugiego co do wielkości w Polsce planetarium astronomicznego. Z tarasu budynku można podziwiać panoramę miasta.

Warmińsko-mazurskie: największe miasta regionu

Z Warmią i Mazurami niemal każdemu kojarzy się wcześniej wspomniany Olsztyn. To nie tylko stolica, ale też największe miasto zarówno pod względem obszaru (87 km2), jak i ludności (172 tys. mieszkańców).

Warto wspomnieć też o Elblągu. Miejsce to jest godne zobaczenia nie tylko ze względu na słynny Kanał Elbląski. Miasto może pochwalić się też urokliwą starówką, Bramą Targową z tarasem widokowym, licznymi zabytkowymi kościołami czy Ścieżką kościelną (to wąskie przejście między kamienicami w Elblągu, łączące trzy świątynie Starego Miasta).

Trzecim co do wielkości miastem województwa warmińsko-mazurskiego jest Iława. Miejsce to przyciąga przede wszystkim doskonałym położeniem nad rzeką i jeziorem, w otoczeniu lasów. Samo miasto jest dużym ośrodkiem sportów wodnych – działa tu wiele przystani jachtowych. 

Wśród największych miast Warmii i Mazur uwagę zwraca też Ełk. Dużą popularnością wśród miłosników przyrody cieszy się Pojezierze Ełckie – z urozmaiconym krajobrazem pagórków i terenów równinnych, lasów, jezior i pól uprawnych. Na miejscu wytyczono wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych.   

Nie można zapomnieć też o Gołdapi, czyli miasteczku uzdrowiskowym położonym blisko granicy z Rosją. To miejsce uznawane jest za jedno z najczystszych miejsc w regionie. Warto się tu zatrzymać, by skorzystać z tężni solankowych i pijalni wód leczniczych.