Zamknij

Pasażer przedstawił na lotnisku w Polsce fałszywy paszport covidowy. Został surowo ukarany

12.08.2021 15:11
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Do incydentu doszło na lotnisku Warszawa-Modlin. Jeden z pasażerów, który przyleciał z Kijowa, przedstawił w czasie kontroli fałszywy certyfikat covidowy – dokument był wystawiony na zupełnie inną osobą. Mężczyzna został zatrzymany przez Straż Graniczną. 

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej informuje na swojej stronie, że obecnie oprócz paszportów, dowodów i wiz funkcjonariusze sprawdzają także unijne certyfikaty Covid. Okazuje się jednak, że pasażerowie coraz częściej pokazują podrobione dokumenty potwierdzające szczepienie lub status ozdrowieńca.

Warszawa-Modlin. Pasażer pokazał fałszywy certyfikat

Do zdarzenia doszło 10 sierpnia. Pochodzący z Ukrainy mężczyzna po przylocie do Warszawy został poproszony o okazanie paszportu covidowego. Po zweryfikowaniu tego dokumentu okazało się, że jest on sfałszowany.

– Dane zamieszczone w dokumencie zgadzały się z danymi zamieszczonymi w paszporcie obywatela Ukrainy, jednak po weryfikacji czytnikiem okazało się, że certyfikat został wystawiony na zupełnie inną osobę – przekazał Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Pasażer został natychmiast zatrzymany i został mu przedstawiony zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem (art. 270 par. 1 kk). Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia. Jednocześnie dobrowolnie poddał się karze trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Obywatel Ukrainy po zakończeniu czynności został zwolniony.

To nie pierwsza i niestety nie ostatnia tego typu sytuacja na polskich lotniskach. W czwartek, 12 sierpnia, w porcie w Bydgoszczy zatrzymano kobietę, która przyleciała z Wielkiej Brytanii. Pasażerka przedstawiła do kontroli brytyjski certyfikat NHS potwierdzający posiadanie statusu ozdrowieńca. Po zeskanowaniu tego dokumentu przez funkcjonariuszy okazało się, że certyfikat był sfałszowany – kobieta kupiła go podczas pobytu w Londynie.

Źródło: nadwislanski.strazgraniczna.pl