Zamknij

Kupiła biżuterię na wakacjach. Turystka z Polski została zatrzymana na lotnisku

05.10.2022 11:18

Pewna Polka z wakacji w Gambii postanowiła przywieźć wisiorki z zębami krokodyla. Turystka nie miała jednak odpowiedniego zezwolenia, dlatego została zatrzymana na warszawskim lotnisku.

Kupiła biżuterię na wakacjach. Turystka z Polski została zatrzymana na lotnisku
fot. SHUTTERSTOCK

Wiele osób przywozi ze sobą pamiątki z wakacji, aby przypominały im o krajach, które odwiedzili. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że części rzeczy nie można transportować. W niektórych przypadkach wymagane też jest też specjalne zezwolenie na przewóz. Ostatnio przekonała się o tym pewna turystka z Polski, która przez swoje pamiątki została zatrzymana na lotnisku.

Zobacz także: Linia lotnicza wznowiła loty z Rosji na Kubę. Samolot pokonuje absurdalną trasę [ZDJĘCIE]

Warszawa. Kupiła biżuterię na wakacjach. Została zatrzymana na lotnisku

O tym zdarzeniu poinformowała PAP rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Pewna Polka wybrała się na wakacje do Afryki. Postanowiła przywieźć z urlopu pamiątki. Kupiła więc sześć wisiorków z zębami krokodyla i włożyła do walizki. 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na warszawskim lotnisku znaleźli w bagażu Polki biżuterię - 6 zębów krokodyla nawleczonych na sznurki. Turystka powiedziała, że wisiorki kupiła w Gambii na ulicznym straganie z lokalnym rękodziełem za 6 dolarów. "Miały być pamiątką z podróży do Afryki" - dodała Anita Wielanek.

Kobieta nie miała jednak odpowiednio zezwolenia na przywóz. Dlatego wisiorki zostały skonfiskowane. "Podczas rozmowy z funkcjonariusza wyjaśniła, że nie wiedziała, że przywóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony" - zaznaczyła rzeczniczka KAS. 

Anita Wielanek wyjaśniła, że krokodyle należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Konwencja Waszyngtońska reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu - zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi - poinformowała.

- Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - dodała rzeczniczka KAS.

Zobacz także: Sieć hoteli zamknięta z powodu cen za prąd. "Rachunek na pół miliona euro”

loader

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Figaj)