Zamknij

Watykan zaostrza przepisy epidemiczne. Kary nawet do 1500 euro

13.01.2022 14:50
Watykan zaostrza przepisy epidemiczne. Kary nawet do 1500 euro
fot. SHUTTERSTOCK

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron Watykan zaostrzył przepisy epidemiczne. Wprowadzono m.in. obowiązek noszenia maseczek typu Ffp2 w pomieszczeniach zamkniętych i rozszerzono wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej. Ponadto zwiększono kary za niestosowanie się do restrykcji.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego zaostrzył restrykcje przeciwepidemiczne i zwiększył wysokości kar tuż po tym, gdy we Włoszech weszły w życie nowe rozporządzenia w związku z kolejną falą zakażeń oraz szerzeniem się wariantu Omikron.

Zobacz także: Japonia przedłuża zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Turyści nie polecą tam przez najbliższe tygodnie

Watykan zaostrza przepisy epidemiczne. Kary nawet do 1500 euro

Wśród nowych restrykcji wymienić można m.in. obowiązek noszenia maseczek Ffp2 w miejscach zamkniętych. Ponadto rozszerzono wymóg posiadania wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawianej wyłącznie na podstawie przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 lub przejścia infekcji.

Teraz do Muzeów Watykańskich i rezydencji Castel Gandolfo może wejść tylko ze wzmocnionym Green Pass. Obowiązek ten dotyczy również uczestników sympozjów i konferencji w watykańskich urzędach. Zawieszone zostały również wyjazdy służbowe.

Co więcej, zwiększono również kary za niestosowanie się do obowiązujących restrykcji. Za naruszenie przepisów o zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych przewidziana jest grzywna w wysokości od 25 do 160 euro. Z kolei kara za brak maseczki lub noszenie jej w niewłaściwy sposób i brak przestrzegania dystansu społecznego, wynosi od 25 do 50 euro. Wzrasta do 160 euro, jeśli dochodzi do tego w miejscach publicznych.

Grzywna za naruszenie przepisów o obowiązku izolacji bądź kwarantanny sięga natomiast nawet 1500 euro. Wszystkie kary ulegają podwojeniu w przypadku ponownego naruszenia przepisów.

Niezaszczepieni pracownicy Watykanu, których - jak się zauważa - jest niewielu, mają do końca stycznia czas na przyjęcie pierwszej dawki. Po tym terminie nie będą mogli przyjść do pracy. Ich obecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną, a co za tym idzie - nie otrzymają wynagrodzenia.

Zobacz także: Chorwacja wprowadza nowe restrykcje. Drastyczny wzrost zakażeń w kraju

Jak podkreślono, z woli papieża Franciszka przepisy rozporządzenia dotyczą całego personelu Stolicy Apostolskiej i wszystkich watykańskich urzędów.

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)