Zamknij

We Francji obowiązywać będzie paszport szczepionkowy. Nowe przepisy od 24 stycznia

21.01.2022 10:47
We Francji obowiązywać będzie paszport szczepionkowy. Nowe przepisy od 24 stycznia
fot. SHUTTERSTOCK

Od najbliższego poniedziałku w miejscach publicznych we Francji obowiązywać będzie paszport szczepionkowy, który zastąpi stosowany do tej pory paszport sanitarny. Oznacza to, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie już upoważniał m.in. do wejścia do restauracji.

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną, a nowy wariant COVID-19 Omikron rozprzestrzenia się po świecie w błyskawicznym tempie. W związku z tym władze wielu krajów wprowadzają dodatkowe restrykcje. Na taki krok zdecydował się również rząd Francji. Od najbliższego poniedziałku 24 stycznia w kraju zacznie obowiązywać paszport szczepionkowy. Co to oznacza dla mieszkańców Francji i turystów?

Paszport szczepionkowy we Francji. Nowe przepisy od 24 stycznia

Obowiązujący do tej pory we Francji paszport sanitarny upoważnia m.in. do korzystania z restauracji, barów czy dalekobieżnego transportu publicznego. Od poniedziałku, zgodnie z nowymi przepisami, zastąpi go paszport szczepionkowy. Oznacza to, że tylko osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi, będą miały dostęp do miejsc użyteczności publicznej. 

Paszport szczepionkowy obowiązywać będzie wszystkich powyżej 16. roku życia znajdujących się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali. Dzieci w wieku od 12 do 15 lat nadal będą musiały przedstawić ważny paszport sanitarny.

Zobacz także: Wielka Brytania zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z omikronem. Znamy datę

Omikron to nie jest zwykła grypa, choć jest mniej niebezpieczny niż wariant Delta, jednak presja na szpitale pozostaje silna - podkreślił premier Francji Jean Castex podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że według obecnych zasad paszportem sanitarnym jest nie tylko zaświadczenie o przyjęciu preparatu przeciwko koronawirusowi, ale także aktualny negatywny wynik testu na obecność COVID-19.

Francja. Premier zapowiada złagodzenie restrykcji

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Francji Jean Castex zapowiedział także stopniowe łagodzenie restrykcji. Zdradził, że 16 lutego ponownie otwarte zostaną dyskoteki. Zezwolił również na organizowanie koncertów. Przywrócona ma zostać też konsumpcja na stojąco w barach oraz na stadionach.

Dodatkowo premier zapowiedział, że od 2 lutego nie będzie trzeba nosić masek na zewnątrz. Z kolei praca zdalna nie będzie już obowiązkowa w firmach, gdzie jej wprowadzenie było możliwe.

Zobacz także: Tajlandia znów zmienia przepisy wjazdowe. Turyści będą mogli uniknąć obowiązkowej kwarantanny

Jednocześnie Jean Castex podkreślił, że osoby zaszczepione są 25 razy mniej narażone na hospitalizację z powodu koronawirusa niż osoby niezaszczepione oraz 4,5 razy mniej narażone na zakażenie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 93 proc. dorosłych we Francji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 91 proc. jest w pełni zaszczepionych. 62 proc. dorosłych natomiast otrzymało już dawkę przypominającą.

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

RadioZET.pl/PAP(Katarzyna Stańko)