Zamknij

Węgry: baseny termalne i kąpieliska. 8 najlepszych miejsc na wypoczynek

19.07.2021 13:42
Łaźnie Széchenyi
fot. Shutterstock

Węgry słyną z licznych basenów termalnych i kąpielisk. W samym Budapeszcie źródła termalne zasilają blisko 50 zakładów kąpieliskowych. Miejsca te przyciągają nie tylko wielbicieli gorącej wody, ale również pięknej architektury. Oto 8 najciekawszych kąpielisk i term na Węgrzech. 

Wybierasz się na Węgry i szukasz ciekawych miejsc na wypoczynek? Odkrywamy najlepsze kąpieliska i termy na Węgrzech. 

1. Łaźnie Gellérta: słynne termy Węgier

To jedne z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej eleganckich term w Budapeszcie. Kąpielisko powstało pod górą Gellerta w 1918 roku. Cały kompleks obejmuje łącznie 13 basenów – część z nich znajduje się wewnątrz pięknego, secesyjnego budynku. Najpiękniej prezentuje się ten pod szklaną kopułą, otoczony dwupiętrową kolumnadą.

Łaźnie Gellérta
fot. Shutterstock

Latem czynne są dodatkowo trzy baseny zewnętrzne. Oprócz tego do dyspozycji wypoczywających jest 10 saun oraz pokoje do masażu.

2. Hévíz: termalne jezioro na Węgrzech

To największe naturalne jezioro termalne w Europie o powierzchni 4,4 ha. Jest zarazem najstarszym kąpieliskiem na Węgrzech – znane było już w czasach rzymskich, a swą renomą cieszy się od ponad 2 tys. lat. Zbiornik jest stale zasilany gorącą wodą tryskającą ze źródeł usytuowanych kilometr pod ziemią – temperatura wody waha się od 24 °C zimą do 36 °C latem.

Heviz
fot. Pixabay

Lecznicze właściwości wody wykorzystywane są przy leczeniu dolegliwości reumatycznych oraz schorzeniach narządów ruchu. Miejsce to, ze względu na radioaktywne działanie, nie jest zalecane dzieciom poniżej 12. roku życia.

3. Łaźnie Széchenyi

Ten imponujący kompleks term i basenów na Węgrzech (jeden z największych w tej części Europy) otwarto w 1913 roku. Bogato zdobiony gmach w Budapeszcie obejmuje 21 basenów zewnętrznych i wewnętrznych – temperatura wody sięga od 18 do nawet 40˚C. Można skorzystać również z gabinetów balneoterapeutycznych oraz saun.

Łaźnie Szechenyi
fot. Fotolia

Łaźnie Széchenyi zachwycają też architekturą (najstarszy budynek powstał w 1881 roku). Wewnętrzny dziedziniec z basenami ozdobiony jest licznymi posągami, a barokowy hol zdobią mozaiki przedstawiające cztery pory roku.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze termy w Europie. 6 najlepszych basenów termalnych

4. Miskolctapolca: kąpiel w wapiennych grotach

To unikatowe w skali Europy kąpielisko ukryte w wapiennych grotach. Kąpielisko zasila chłodna woda krasowa i ciepła termalna. Korytarze w jaskiniach są lekko podświetlone, co tworzy przyjemny klimat. W grotach Miskolctapolca czekają baseny termalne (z wodą o temperaturze 33-35˚C), gwiezdna jaskinia i hala kąpieliskowa.

Miskolctapolca
fot. Shutterstock

Przygotowano też atrakcje na zewnątrz kompleksu – 6 basenów (również dla dzieci). W tutejszym parku zdrojowym znajduje się wiele knajpek, sklepów z pamiątkami czy termalne jeziorko z łódkami.

5. Hajdúszoboszló: ulubione kąpielisko Polaków

Hajdúszoboszló, położone 200 km od stolicy kraju, oferuje rozległy kompleks kąpieliskowy. Miejsce to każdego roku przyciąga tysiące turystów, głównie z Polski. Na miejscu czeka między innymi aquapark z 15 zjeżdżalniami dla dorosłych i dzieci oraz aqua-palace z 20 krytymi basenami, rwącą rzeką i jacuzzi. Dużą popularnością cieszy się też kąpielisko lecznicze (3 baseny kryte i 4 otwarte) z wodą o temperaturze od 32-38˚C. Kąpiel w tym miejscu zalecana jest szczególnie przy chorobach reumatycznych.

Źródła termalne w Hajdúszoboszló odkryto zupełnie przypadkowo w połowie lat 20. XX wieku. W okolicy prowadzono prace wiertnicze w poszukiwaniu ropy naftowej. Pewnego dnia natrafiono na gejzer, który wyrzucił ciemnobrązową wodę o temperaturze ok. 75˚C. Z czasem teren ten przekształcono w kompleks basenów.

6. Egerszalók: węgierskie Pamukkale

Egerszalók zasłynęło za sprawą niezwykłego wzgórza wapiennego, które przypomina tureckie Pamukkale. Gorące źródła w tym mieście odkryto w latach 60. w czasie poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2007 roku, tuż obok białych formacji wapiennych, po których spływa gorąca woda, wzniesiono rozległe kąpielisko termalne (przy Hotelu Saliris Resort).

Egerszalok
fot. Shutterstock

Oprócz szeregu basenów z atrakcjami na miejscu stworzono rozbudowane centrum spa z saunami.

7. Zalakaros

Miejsce to odkryto przypadkowo pięćdziesięciu lat temu – zamiast ropy naftowej znaleziono wody termalne, które dziś są wizytówką miasta. Kompleks obejmuje 25 basenów (otwartych i krytych). Część rekreacyjną – ze zjeżdżalniami i wodnymi atrakcjami – szczególnie upodobały sobie rodziny z dziećmi.

Zalakaros na Węgrzech
fot. Shutterstock

Na miejscu znajdują się również dwa baseny termalne w centrum leczniczym. Lecznicze właściwości wody w kąpielisku Zalakaros wykorzystywane są przy schorzeniach narządów ruchu i zwyrodnień stawów, chorób układu nerwowego oraz serca.

8. Kąpielisko Zsóry w Mezőkövesd

Ten kompleks termalny znajduje się na terenie pięknego parku, niecałe 4 km od centrum miasta Mezőkövesd. Kąpielisko obejmuje kilkanaście krytych i otwartych basenów – w tym rekreacyjne dla rodzin z dziećmi oraz termalne. Gorące wody lecznicze, zawierające między innymi wapno, magnez, siarkę, od ponad 70 lat pomagają ludziom w leczeniu schorzeń reumatycznych, kostnych i stawowych.