Zamknij

Węgry: co warto zobaczyć? Oto 10 najpiękniejszych miejsc

15.06.2021 12:15
Węgry: co warto zobaczyć? Oto 10 najpiękniejszych miejsc
fot. SHUTTERSTOCK

Węgry, położone w sercu Europy, są popularnym celem turystycznych wypraw. Przyciąga tętniący życiem Budapeszt, imponujące jeziora Balaton, lecznicze źródła w Hajdúszoboszló i Egerze, przepiękne krajobrazy w Tihany i najlepsze węgierskie wino w Tokaju. Przed wyprawą do tego kraju, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć na Węgrzech i jakie są najpopularniejsze atrakcje turystyczne.

Węgry, usytuowane ok. 400 km od południowej części Polski, nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością. Kraj ten przyciąga nie tylko przepięknymi krajobrazami, licznymi zabytkami oraz termalnymi źródłami, ale też dobrą kuchnią i przystępnymi cenami. Co warto zobaczyć na Węgrzech? Przedstawiamy 10 najciekawszych miejsc i atrakcji turystycznych.

1. Budapeszt: tętniąca życiem stolica Węgier

Jednym z ciekawszych miejsc na Węgrzech jest oczywiście Budapeszt. Uznawany jest za jedną z najpiękniej położonych stolic świata. Szeroko rozlany Dunaj dzieli metropolię na wzgórza Budy i doliny Pesztu. W środku tętniącego życiem miasta znajdziemy przepiękne zabytki, muzea, termalne źródła oraz zielone tereny. Miasto ze swoją zwartą, XIX-wieczną zabudową i kolorowymi dachówkami, przypomina Wiedeń, a jego szerokie bulwary przywodzą na myśl… sam Paryż.

Parlament w Budapeszcie
fot. Fotolia

Najważniejszym historycznym obszarem dzisiejszego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe w całości wpisane na listę UNESCO. Stolica Węgier słynie również z okazałego, neogotyckiego parlamentu, który pojawia się na większości pocztówek. Stolica Węgier to także gorące źródła termalne, które zasilają około 50 zakładów kąpieliskowych. Dobrym sposobem na poznanie Budapesztu jest rejs statkiem po wodach Dunaju.

Zobacz także

2. Balaton – „węgierskie morze”

Innym miejscem, które warto zobaczyć na Węgrzech, jest Jezioro Balaton. Tysiące ludzi przyjeżdża tutaj latem, by odpoczywać nad jego zielonymi wodami. Południowy brzeg jeziora jest prawie w całości zabudowany ośrodkami wypoczynkowymi – jednym z najbardziej gwarnych kurortów jest Siófok.

Siofok
fot. Shutterstock

Oprócz typowego odpoczynku Balaton stanowi doskonałe miejsce dla wielbicieli wędkarstwa oraz żeglarstwa. Z kolei wszystkich miłośników nocnego szaleństwa przyciągnie niezliczona liczba dyskotek, pubów oraz restauracji.

3. Tihany – półwysep lawendą pachnący

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków Balatonu, w całości objęty ochroną w ramach rezerwatu. W szczycie sezonu miejsce to jest mocno oblegane przez turystów, ale wystarczy nieco oddalić się od jeziora, by odnaleźć trochę spokoju. Na szczycie skalistego półwyspu Tihany zachowała się urokliwa wioska o tej samej nazwie. Pokryte strzechą chaty, płoty z zawieszonymi na nich garnkami i zapach przypraw, głównie papryki i lawendy, tworzą niezwykły klimat tego miejsca.

Tihany - pole lawendowe
fot. Shutterstock

A jeśli o przyprawach mowa, to wizytówką Tihany są fioletowe pola lawendy, będące niejako znakiem firmowym tego półwyspu. Miejsce to zachwyca szczególnie w czerwcu, w porze kwitnienia, kiedy cały obszar pokryty jest fioletowym "dywanem". Węgrzy wykorzystują krzewy lawendy nie tylko do celów leczniczych czy produkcji kosmetyków, ale także do jedzenia. Lawenda stanowi ciekawy dodatek do dań, deserów i sosów. Odważni mogą też spróbować lawendowego… piwa.

Zobacz także

4. Tokaj – królestwo wina

Tokaj na Węgrzech jest tym, czym Szampania dla Francji. W tym niewielkim miasteczku od pięciu wieków produkowane są najlepsze wina. Pochyłe uliczki, pastelowe budynki z piwniczkami i otoczenie bujnych winnic – oto obraz Tokaju. Mimo niezaprzeczalnych walorów turystycznych, w samym miasteczku nie spotkamy wielu turystów. Życie toczy się tu wolnym tempem, co jednak dodaje uroku temu miejscu.

Tokaj - Węgry
fot. Shutterstock

Będąc w mieście, trzeba obowiązkowo zajrzeć do słynnych już piwnic Rakoczego, wybudowanych w XV wieku. To właśnie tam spotykają się na degustacji smakosze win. Słynny już trunek – Tokaj – niegdyś przeznaczony był wyłącznie dla najwyższych władzą. Dziś może go spróbować każdy z nas.

5. Eger: perła północy

Eger, położony ok. 140 km na wschód od Budapesztu, jest jednym z najpiękniejszych zakątków w północnej części kraju. To wyjątkowe miejsce na Węgrzech swoją sławę zawdzięcza szczególnie winiarskim tradycjom. Dolina Pięknej Pani słynie z 200 piwniczek (z lokalnym trunkiem) wydrążonych w wulkanicznych skałach.

Egerszalok
fot. Shutterstock

Około 8 km od Egeru znajduje się Egerszalok – miasto ze źródłami termalnymi, które do złudzenia przypominają tureckie Pamukkale. W 2007 roku tuż obok białych formacji wapiennych, po których spływa gorąca woda, wzniesiono rozległe kąpielisko termalne z centrum spa (Salt Hill Thermal Spa w Egerszalok) położone w otoczeniu wzgórz z winoroślami.

Zobacz także

6. Hajdúszoboszló – lecznicze źródła

To jedno z ulubionych uzdrowisk wśród Polaków. Hajdúszoboszló, położone 200 km od stolicy kraju, oferuje rozległy kompleks kąpieliskowy zajmujący powierzchnię 30 hektarów. Na miejscu przygotowano kilkadziesiąt basenów (w tym baseny termalne z właściwościami leczniczymi), park wodny ze zjeżdżalniami oraz strefę relaksu m.in. z saunami.

Źródła termalne w Hajdúszoboszló odkryto zupełnie przypadkowo w połowie lat 20. XX wieku. W okolicy prowadzono prace wiertnicze w poszukiwaniu ropy naftowej. Pewnego dnia natrafiono na gejzer, który wyrzucił ciemnobrązową wodę o temperaturze ok. 75ºC. Późniejsze badania pokazały, że ma ona właściwości przydatne głównie w leczeniu schorzeń reumatycznych.

7. Hévíz: węgierskie jezioro termalne

Kolejną atrakcją turystyczną Węgier jest Hévíz. To największe naturalne jezioro termalne w Europie, o powierzchni 4,4 ha i głębokości niecałych 40 metrów. Temperatura wody waha się od 24 °C zimą do 36 °C latem. Zbiornik jest stale zasilany gorącą wodą tryskającą ze źródeł usytuowanych kilometr pod ziemią.

Egerszalok
fot. Pixabay

Woda jeziora w Hévíz wykazuje właściwości lecznicze znane już w czasach średniowiecza. W XIX wieku w pobliżu termalnego zbiornika powstało bardzo znane i popularne uzdrowisko. Najwięcej osób przyjeżdża tutaj w maju i wrześniu, kiedy woda osiąga maksymalną temperaturę na kąpiel.

Zobacz także

8. Pecz – słoneczna „stolica” kraju

To niewielkie miasteczko położone jest na południu kraju, około 35 kilometrów od granicy z Chorwacją. Pecz urzeka swą kameralną atmosferą oraz sporą liczbą świetnie utrzymanych zabytków. Miejsce to określane jest jako najbardziej słoneczne miasto Węgier – słońce świeci tu średnio 200 dni w roku.

W mieście znajdują się liczne zabytki, w tym meczety pozostałe po okupacji tureckiej. Pod budynkiem Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła zachowały się wczesnochrześcijańskie katakumby z IV wieku n.e., widniejące obecnie na liście UNESCO.

9. Szentendre: miasto artystów

Miejsce to nazywane jest czasem węgierskim Kazimierzem Dolnym. W połowie XIX wieku Szentendre upodobali sobie artyści, którzy sprowadzają się tu do dziś. Od lat tworzą w mieście swoje dzieła, które wystawiają w licznych galeriach. Na miejscu można też odnaleźć liczne muzea poświęcone współczesnemu malarstwu węgierskiemu.

Szentendre
fot. Pixabay

Wiele osób przyjeżdża do Szetendre, by pospacerować tutejszymi krętymi uliczkami, poczuć klimat artystycznej bohemy i zatrzymać się w jednej z licznych kafejek oraz knajpek z lokalną kuchnią. Głównym placem w miasteczku jest Főtér wyróżniający się barokową i rokokową zabudową.

10. Park Narodowy Aggtelek

Park Narodowy Aggtelek, położony w północnej części kraju, na pograniczu węgiersko-słowackim, to jedna z najlepszych atrakcji Węgier. Na niezwykłość tego miejsca składają się przede wszystkim bujność zachowanych form skalnych oraz sprzyjające warunki naturalne. Oprócz imponujących krajobrazów znajdziemy tu również liczne jaskinie i groty.

Jednym z najpopularniejszych punktów jest 25-kilometrowa jaskinia Baradla. Wielkie groty, niesamowite stalagmity i stalaktyty w kształcie smoczej głowy czy fontann – bogactwo form naciekowych i ich kolorów jest naprawdę imponujące. Dodatkową atrakcją jest Sala Koncertowa, w której organizowane są koncerty muzyki klasycznej. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: "Węgry. Węgierskie morze i najlepsze kąpieliska termalne", Kociuba Katarzyna, Pascal 2018

RadioZET.pl