Zamknij

Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić

Nina Czochara
02.08.2018 16:06
Wenecja
fot. Shutterstock

Wenecja cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszechobecne mosty i kanały. Niesamowita architektura widniejąca na liście UNESCO. Gondole, które są tak naprawdę symbolem miasta. Wenecja jest jednym z tych miast, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. I koniecznie zagubić się pośród jego krętych, wąskich, ale jakże urokliwych uliczek.

Wenecja, położona w północnej części Włoch, dla jednych jest najbardziej romantycznym miejscem w Europie, dla innych miastem, które „śmierdzi i jest wiecznie zatłoczone”. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma swój niepowtarzalny klimat i urok, które każdego roku przyciągają tysiące turystów.  

Wenecja, czyli miasto mostów i kanałów

W całej Wenecji znajduje się ponad 400 mostów zawieszonych nad mniejszymi i większymi kanałami. Najsłynniejszy jest Canal Grande, który ma 3800 metrów długości, do 70 metrów szerokości i przypomina kształtem odwróconą literę „s”. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wyprawy tramwajem wodnym (vaporetto) wzdłuż kanału. Nie bez powodu, bo w czasie takiego rejsu czekają naprawdę niesamowite widoki. Wzdłuż brzegów Canale Grande wznoszą się rezydencje, z fasadami skierowanymi w stronę wody, w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Trudno zdecydować się, która piękniejsza. Przejażdżka jest równie efektowna w dzień, jak i po zmroku, kiedy lustro wody odbija światło przybrzeżnych latarń.

Bazylika Santa Maria della Salute w Wenecji
fot. Shutterstock

Brzegi Kanału Grande łączą cztery mosty. Najbardziej znany jest Most Rialto (Ponte di Rialto), uznawany za geograficzne centrum Wenecji. Co więcej, to jedno z najchętniej fotografowanych miejsc. Słusznie, bo na zdjęciach prezentuje się naprawdę świetnie.

Zobacz także

Gondolą po Wenecji

Gondole to nie tylko turystyczna atrakcja, ale też symbol miasta. „Spacerowe łodzie” pływają po Wenecji od tysiąca lat. Od 1630 roku wszystkie mają kolor czarny z zachowaniem „wykwintnego” designu. Gondolierzy mają w Wenecji prawdziwie pole do popisu, bowiem do wyboru jest 177 kanałów, dla których niesamowitą scenerię tworzy kilkaset mostów. Nie brakuje też wyjątkowych architektonicznie widoków – na fasady dawnych rezydencji i pałaców. Czasem gondolier umila również rejs opowieściami lub śpiewem…

Wenecja
fot. Pixabay

Rejs gondolą wzdłuż kanałów to również niezwykle romantyczna atrakcja. Podobno para zakochanych, która pocałuje się pod każdym mostem, zapewni sobie miłość do końca życia. Nie jest to jednak takie łatwe ze względu na liczbę mostów – ponad 400! Jest to więc wyzwanie tylko dla  wytrwałych i… naprawdę zakochanych. Niestety za taką przyjemność trzeba sporo zapłacić. 40-minutowa wyprawa gondolą kosztuje około 80-100 euro. 

Na placu św. Marka w Wenecji 

„Najpiękniejszy salon świata” — jak go określił Napoleon Bonaparte, przez niemal tysiąc lat stanowił główny ośrodek życia miasta. Od początku swego istnienia był miejscem obchodów świąt kościelnych, zabaw oraz głównym deptakiem spacerowym. Obecnie to najsłynniejszy plac miasta, niezwykle gwarny i tłoczny. Jego nazwa pochodzi od imienia patrona Wenecji, św. Marka. Jego ciało zostało skradzione z Aleksandrii i przywiezione do Włoch. Szczątki świętego spoczywają w słynnej bazylice, która niemal do złudzenia przypomina bizantyjską świątynię. W jej wnętrzach zachwyca szczególnie Pala d’Oro, czyli Złote Tabernakulum, będące swoistym arcydziełem stuki zdobniczej.

Plac św. Marka
fot. Shutterstock

Na placu św. Marka wznosi się też inna, równie reprezentacyjna budowla – Pałac Dożów. Niegdyś warowny zamek i siedziba najwyższych władz Republiki Weneckiej. Swój obecny wygląd pałac zyskał w XIV i XVI wieku. Po pożarze w 1577 r. władze ogłosiły konkurs na odbudowę, w którym wzięło udział 15 największych architektów. Zwyciężył Antonio di Ponte, który zaproponował odbudowę pierwszej wersji pałacu, czyli koronkowego zamku z dwiema wieżami. W takiej też postaci zachwyca do dziś.  

Zobacz także

Karnawał w Wenecji: jedyny taki na świecie

Wenecji słynie z niezwykle hucznych imprez karnawałowych, które organizowane są przed okresem Wielkiego Postu. Przepięknie zdobione kostiumy, tajemnicze maski oraz niekończąca się zabawa – tak najkrócej można opisać to niezwykłe wydarzenie. Na coroczny karnawał przyjeżdżają turyści z całego świata, choć i sami mieszkańcy chętnie i tłumnie biorą w nim udział. Każdego roku imprezę rozpoczyna tradycyjny „Lot Anioła” na placu św. Marka.

Karnawał w Wenecji
fot. Fotolia

Główna część weneckiego karnawału odbywa się przy Canal Grande oraz na placu św. Marka, choć niesamowity klimat zabawy wypełnia tak naprawdę całe miasto. Co roku o północy, gdy rozpoczyna się Środa Popielcowa, dzwon na Bazylice św. Marka ogłasza koniec karnawału. Wszyscy przebierańcy zdejmują wtedy maski. Ale kolejny karnawał w Wenecji już za rok. 

Wenecja: informacje praktyczne

Wenecja to tak naprawdę 118 wysepek, tworzących archipelag i położonych na lagunie Zatoki Weneckiej. Miasto podzielone jest na sześć dzielnic, pomiędzy którymi płynie Canale Grande. Z Włochami Wenecję łączą tory kolejowe.

Powierzchnia: 415 km², w tym powierzchnia wód

Położenie: północno-wschodnie Włochy,nad Morzem Adriatyckim i jeziorem Garda, na wschód od Mediolanu

Pogoda w Wenecji. Kiedy jechać? W okresie letnim (od czerwca do września) średnia temperatura powietrza wynosi około 25˚C i rzadziej pojawiają się opady. W tym czasie trzeba jednak przygotować się na spore liczby turystów i wyższe ceny noclegów. Zimą natomiast prawie nie ma tutaj mrozów czy opadów śniegu, a ceny wycieczek czy noclegów są zdecydowanie niższe. W zimniejszych miesiącach ulice i place niestety często zalewają wody przypływów. Sporych opadów deszczu można spodziewać się szczególnie w kwietniu i listopadzie.

Komunikacja w Wenecji: W zamkniętej dla samochodów Wenecji najpopularniejszym środkiem lokomocji jest tramwaj wodny. Funkcję taksówek pełnią małe łódeczki lub gondole, którymi można poruszać się po wszystkich kanałach.

Przeczytaj także: 

Sycylia: najpiękniejsze miejsca i sposoby na tanie podróżowanie

• Sardynia: włoska wyspa szczęśliwości

• Neapol: 5 powodów, aby odwiedzić to miasto

___

RadioZET.pl/NC