Zamknij

Werona - 6 najpopularniejszych artakcji turystycznych, które musisz zobaczyć

30.06.2021 16:41

Werona – miasto położone w północno-wschodnich Włoszech. Poznaj historię miasta, zabytki, które musisz zobaczyć, noclegi oraz przydatne informacje turystyczne

Werona - 6 najpopularniejszych artakcji turystycznych, które musisz zobaczyć
fot. Shutterstock

Mniej więcej w połowie drogi między Mediolanem a Wenecją leży Werona miasto, które jest jednym z najpopularniejszych włoskich miast wśród turystów, którzy rozkoszują się jej sztuką, architekturą, operą i sławą literacką. Ponieważ Werona często jest przyćmiona przez swoją czarującą sąsiadkę, Wenecję , turyści często próbują ją zobaczyć w jeden bądź dwa dni, z tej okazji przygotowaliśmy przewodnik po 7 najciekawszych i najważniejszych atrakcjach turystycznych, które musisz zobaczyć będąc w Weronie.

 

Werona - historia miasta

 

Werona jest drugim co do wielkości miastem w regionie, zaraz po Wenecji liczącym 269 000 mieszkańców. W 89 r. p.n.e. Werona stała się osadą rzymską i zajmowała ważną pozycję w północnych Włoszech, ze względu na swoje położenie.
W miarę upływu czasu i upadku Cesarstwa Rzymskiego inne frakcje i partie rządzące przejęły kontrolę nad Weroną, w tym Alboin z Longobardów, Mastino II i Maksymilian I. Dziś Werona przyciąga ogromną liczbę turystów ze względu na swoją bogatą historię i znaczenie, a także mnóstwo starożytnych budynków, takich jak Arena, czy Ponte Scaligero.

 

Werona - zabytki i atrakcje turystyczne

 

Arena di Verona

Jeden z największych tego typu i najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich. Arena w Weronie została zbudowana za panowania Dioklecjana, około 290 r.n.e. Położona w samym środku historycznego centrum miasta Arena di Verona zachowała swoje oryginalne siedziska i cztery łuki zewnętrznej ściany po stronie północnej. 44 rzędy siedzeń mogą pomieścić 22 000 widzów. W wakacje odbywa się tu Festiwal Operowy w Weronie, jedna z największych letnich imprez muzycznych w Europie.

 

Casa di Giulietta

Werona jest prawdopodobnie najbardziej znana na całym świecie jako miejsce słynnej tragedii Szekspira „Romeo i Julia”. Nieuchronnie turyści pytali, gdzie mieszkają zakochani a mieszkańcy Werony uprzejmie wskazali mały średniowieczny pałac tuż przy Piazza delle Erbe z atrakcyjnym dziedzińcem, na którym odwiedzający mogli stać bez blokowania ulicy. Bez względu na to, że historia jest fikcyjna, bohaterowie wymyśleni, a fabuła nie opiera się na żadnych rzeczywistych wydarzeniach ani ludziach w Weronie (gdzie Szekspir nigdy nie był), miasto stało się miejscem pielgrzymek do punktu, w którym niegdyś Julia czekała na swojego Romeo.

 

Zamek Vecchio

Położony nad brzegiem rzeki Adige, zamek Vecchio jest niezwykle ważną budowlą w Weronie. W 1354 roku służył jako główny środek obrony miasta, będąc największym osiągnięciem inżynieryjnym dla dynastii Scaligerów. Frontowa brama zamku jest imponująca i posiada dwie wieże strażnicze. Wewnątrz zamku Vecchio znajduje się muzeum poświęcone historii obiektu, które zawiera niezliczone artefakty i ekspozycje faktograficzne. Ponadto do głównego kompleksu przylega most Castle Vecchio, który zapewnia fantastyczne widoki w dół rzeki.

 

Bazylika San Zeno
Bazylika San Zeno jest jedną z najważniejszych budowli sakralnych w Weronie, głównie ze względu na swoją oszałamiającą architekturę, ale także dlatego, że była fikcyjnym miejscem ślubu Romea i Julii. Położona po zachodniej stronie rzeki Adige, bazylika znajduje się na drugim końcu Piazza San Zeno. Frontowa fasada tego kościoła jest dość prosta - duże centralne okrągłe okno i piękne ozdobne drewniane drzwi.Jednak wnętrze bazyliki jest naprawdę piękne – marmurowe kolumny podtrzymują łuki, a sufit ma szereg dekoracyjnych płytek i witraży. Dodatkowo do kościoła przylega również opactwo ze wspaniałym łukowym dziedzińcem i krużgankiem.

 

Piazza Delle Erbe

Werona ma sporą ilość uroczych placów, a Piazza Delle Erbe jest jednym z najlepszych przykładów. Ten plac w kształcie rombu znajduje się w samym sercu historycznego centrum miasta i służy jako jeden z głównych punktów aktywności jego mieszkańców. Wzdłuż placu znajdują się różne ważne budynki, w tym Torre Lamberti, Palazzo Maffeia i Case dei Giudici. Ponadto istnieje duży wybór kawiarni i restauracji, a także kilka fontann i marmurowych posągów, które są warte uwagi zwiedzających.

 

Grobowce Scaligera

Tuż przy Piazza dei Signori znajduje się punkt orientacyjny upamiętniający jedną z najwybitniejszych rodzin Werony, rodzinę Scaligerów. Pięć wyszukanych gotyckich pomników pogrzebowych stoi jako grobowce na ich cześć. Grobowce Scaligera są otoczone ozdobnymi żelaznymi elementami, które pasują do równie ozdobnych sarkofagów.

 

Werona - noclegi

Werona nie jest duża, a odwiedzający będą koncentrować się głównie na kilku konkretnych częściach miasta, dzięki czemu decyzja o tym, gdzie się zatrzymać w Weronie, będzie dość prosta. Wiele z najlepszych miejsc na pobyt w Weronie znajduje się w Starej Dzielnicy, Città Antica. Jeśli chcesz otoczyć się luksusem zatrzymaj się w hotelu Due Torri w samym sercu Starego Miasta. Pokoje urządzone są w klasycznym stylu, z antycznymi meblami i marmurowymi łazienkami, a śniadanie i obsługa są naprawdę doskonałe. Arsenale Suites to świetne miejsce, do którego można wrócić, aby zapewnić miłą mieszankę domowych wygód, stylu i przystępnej ceny.  Inną możliwością zakwaterowania jest Airbnb, które z całą pewnością jest najtańszym wyborem. 

 

Werona - informacje turystyczne

Planując weekend w Weronie, pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest czas wizyty. Aby wybrać odpowiedni czas na podróż, musisz wziąć pod uwagę pogodę i sezon. Ostatnie, czego chcesz, to okropna pogoda, długie kolejki turystów lub drogie zakwaterowanie. Najlepszy czas na wizytę w Weronie to wiosna i jesień. Miesiące: maj, czerwiec, wrzesień i październik są uważane za sezon przejściowy i oferują odwiedzającym dobrą pogodę i bardziej przystępne ceny. 
Odwiedzając Weronę, musisz pomyśleć o tym, jak poruszać się po mieście. Spacery będą najlepszym sposobem, zwłaszcza w historycznym centrum Città Antica. Oprócz spacerów jedyną alternatywą jest sieć autobusów miejskich. Autobusy kursują po całym mieście i mogą pomóc zaoszczędzić czas, jeśli podróżujesz do dalszych punktów swojej wycieczki. Bilety sprzedawane są na dworcach autobusowych, a także w kioskach i sklepach tytoniowych. Bilet jednorazowy kosztuje 1,30 euro, a dziesięcioprzejazdowy 11,70 euro.