Zamknij

Widmo Brockenu w Tatrach. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie

30.09.2021 10:52
Widmo Brockenu w Tatrach. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie
fot. Albin Marciniak/East News

Widmo Brockenu to niezwykłe zjawisko, które można obserwować w Tatrach niezwykle rzadko. Ostatnio udało się je zarejestrować fotografowi i turyście górskiemu, który ujęciem pochwalił się w sieci. 

Tatry zachwycają swoją majestatycznością i pięknem. Nic więc dziwnego, że kierunek ten rokrocznie wybierany jest przez tysiące turystów, spragnionych górskich krajobrazów. Nieliczni natomiast mają możliwość zobaczenia Widma Brockenu.

To niezwykłe i tajemnicze zjawisko występuje tylko przy ściśle odpowiadających ku temu warunkach, dlatego tak trudno je zaobserwować. Ci, którzy go doświadczyli, mogą uważać się zatem za prawdziwych szczęściarzy. Jakiś czas temu Widmo Brockenu udało się zarejestrować fotografowi górskiemu, który zdjęciem pochwalił się w sieci. Trzeba przyznać, że ten widok robi niemałe wrażenie.

Widmo Brockenu w Tatrach. Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie

Pod koniec września na profilu "Tatromaniak" na Facebooku opublikowane zostało niesamowite zdjęcie Widma Brockenu. Ujęcie wykonane zostało podczas zejścia ze Świnicy przez fotografa krajobrazowego oraz turystę górskiego, Tomka Marciniaka. Zdradził, że od wielu lat niedane mu było zaobserwować tego zjawiska. Dlatego postanowił wyruszyć na - jak sam to określa - "pierwsze polowanie Brokenowe".

Upolowałem 4 Brokeny, ale ten pierwszy jest i będzie dla mnie wyjątkowy. Mam nadzieje, że i wam się spodoba - napisał fotograf w opisie zdjęcie, które zostało udostępnione przez "Tatromaniaka". 

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Bardzo często cień dodatkowo otoczony jest tęczową obwódką.

Aby powstało Widmo Brockenu, muszą panować określone warunki atmosferyczne - poniżej obserwatora muszą znajdować się chmury oraz mgła. W Polsce z tym niezwykłym zjawiskiem można spotkać się jedynie w Tatrach i Karkonoszach. 

RadioZET.pl/Facebook//portaltatrzanski.pl/national-geographic.pl