Zamknij

Widmo Brockenu w Tatrach. Kamera TOPR uchwyciła niezwykłe i niepokojące zjawisko

26.08.2021 07:50

Kamera Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uchwyciła na szczycie Kasprowego Wierchu niecodzienny widok. Zarejestrowała bowiem tajemnicze widmo Brockenu. Czym jest to niezwykłe zjawisko, które często wywołuje u wędrowców niepokój?

Widmo Brockenu
fot. Shutterstock

Turyści przebywający w ostatnim czasie w Tatrach mieli okazję zobaczyć niezwykłą rzecz. Otóż 25 sierpnia kamera TOPR zainstalowana na szczycie Kasprowego Wierzchu uchwyciła widmo Brockenu.

Zdjęcia z nagrania błyskawicznie rozeszły się po sieci i sprowokowały górskich wędrowców do tego, aby oni także podzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z ujrzeniem czegoś takiego w Tatrach. Koniecznie zobaczcie, na czym polega ten niezwykły fenomen.

Widmo Brockenu w Tatrach. Kamera TOPR uchwyciła niezwykłe i niepokojące zjawisko

W ostatnich dniach w Tatrach pojawiło się widmo Brockenu, które udało nagrać się kamerze TOPR. Na zdjęciu widać warstwę chmur, z których w jednym miejscu przebija tęcza, a w niej znajduje się cień. To zjawisko jest nie tylko tajemnicze, ale też dla niektórych niepokojące. Przeczytajcie, na czym dokładnie polega.

Widmo Brockenu występuje w górach. W Polsce można je zaobserwować jedynie w Tatrach i w Karkonoszach. Nazywane jest mamidłem górskim, a do jego powstania potrzebne są odpowiednie warunki.

To zjawisko optyczne polega na ujrzeniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Aby doszło do powstania widma Brockenu, obserwator musi znajdować się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu. Warto dodać, że fenomen ten zarejestrowany w górach daje też efekt pozornego powiększenia cienia obserwatora.

Widmo Brockenu po raz pierwszy zostało opisane w 1780 roku przez Joahanna Silbershlaga właśnie na górze Brocken (1142 m n.p.m.), czyli najwyższym szczycie niemieckiego pasma Harz.

Ciekawostką jest fakt, że z widmem Brockenu związane są niepokojące legendy. Niektórzy mówią nawet o tym, że jeśli się zobaczy to zjawisko, człowieka spotka śmierć w górach. Taką teorię wymyślił w 1925 roku taternik Jan Szczepański.

Źródło: TOPR

loader