Zamknij

Wiedeń: co zobaczyć? Największe atrakcje turystyczne i zabytki stolicy Austrii

11.06.2021 13:59
Wiedeń: co zobaczyć? Największe atrakcje turystyczne i zabytki stolicy Austrii
fot. SHUTTERSTOCK

Wiedeń nazywany jest czasem „stolicą świata”. Miasto jest na tyle różnorodne, że każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. 280 przepięknych parków, cesarskie pałace, światowej klasy zabytki, słynny park rozrywki oraz nowoczesne muzea tworzą niesamowity klimat stolicy Austrii. Koniecznie sprawdź, jakie są największe atrakcje turystyczne i zabytki Wiednia.

Wiedeń jest stolicą Austrii położoną w północno-wschodniej części państwa, nad Dunajem. W raportach ONZ figuruje jako jedno z tych miejsc, w których żyje się najlepiej. Duże znaczenie ma tutaj niewątpliwa uroda miasta, rozległe tereny zielone, doskonale rozplanowane ścieżki rowerowe oraz bogata oferta kulturalna. Jakie atrakcje oferuje Wiedeń i co warto tam zobaczyć? Zanim wybierzecie się do tego miasta, to koniecznie sprawdźcie 10 największych atrakcji i zabytków Wiednia.

1. Innere Stadt starówka - jedna z największych atrakcji Wiednia

To najstarsza dzielnica Wiednia, a zarazem serce stolicy i miejsce tętniące życiem niemal przez całą dobę. Innere Stadt tworzą szerokie ulice z okazałymi, głównie XIX-wiecznymi kamienicami, pomiędzy którymi zachowały się budowle będące pomnikami imperialnej przeszłości. To raj dla amatorów pięknej architektury, zakupoholików i wielbicieli austriackiej kuchni.

Graben - Wiedeń
fot. Shutterstock

Na każdym rogu czy w zaułku, na parterach eleganckich, zabytkowych, pięknie zdobionych kamienic przyciągają nastrojowe kawiarenki, herbaciarnie i sklepy pełne luksusowych towarów. Szczególnie lubiany przez turystów jest elegancki plac Graben, na którym można posmakować prawdziwego wiedeńskiego życia. W starej części miasta znajdują się również cenne zabytki Wiednia, m.in. Katedra św. Szczepana czy Hofburg – imponująca rezydencja Habsburgów.

2. Pałac Schönbrunn: perełka UNESCO

To jeden z najpiękniejszych w Europie budynków barokowych oraz obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wiednia. Pałac Schönbrunn jest letnią cesarską rezydencją, która łącznie z ogrodami zajmuje powierzchnię 1,76 km2. Budowę tego majestatycznego obiektu rozpoczęto w 1696 roku, jednak dopiero za panowania Marii Teresy, po roku 1743, zaczęto go rozbudowywać i nadano mu obecny kształt.

Schonnbrun - Wiedeń
fot. Pixabay

Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono turystom. Spacerując po pięknych wnętrzach, można poczuć atmosferę dawnych lat, bali, ceremonii, dworskiej etykiety, a także poznać szczegóły z prywatnego życia Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej (Sissi). Zwiedzający mogą podziwiać m.in. Salę Lustrzaną, w której koncertował zaledwie sześcioletni Mozart.

Zobacz także

3. Hofburg: pałac władców Austrii

Kolejną atrakcją Wiednia jest Hofburg. To tak naprawdę zespół połączonych ze sobą obiektów, placów i dziedzińców zajmujący około 240 tys. m2 powierzchni. Pierwotnie był to zamek z XIII wieku, który wraz ze wzrostem potęgi Habsburgów rozbudowywano, aż przekształcił się we wspaniałą rezydencję. Dziś mieszczą się tam instytucje oraz muzea. Najbardziej znane kolekcje znajdują się w apartamentach Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej, czyli obecnym Muzeum Sissi. Najcenniejsze ze zgromadzonych tu eksponatów to przedmioty osobiste monarchini i jej liczne portrety.

Hofburg - Wiedeń
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić również galerię Albertina. Niegdyś największy pałac mieszkalny Habsburgów, dziś galeria sztuki gromadząca jedną z największych na świecie kolekcji grafik – na zbiory składa się ok. 50 tys. rysunków, akwarel i ok. 1,5 mln rycin. Wśród zbiorów można zobaczyć dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rubensa czy Picassa.

4. Katedra św. Szczepana: symbol Wiednia

Ta monumentalna, romańsko-gotycka świątynia należy do najcenniejszych zabytków Wiednia. Budowla wznosi się w sercu miasta na wysokość niemal 140 metrów. Szczególną uwagę zwraca dach katedry ułożony w kolorowe, geometryczne wzory. Z najwyższej wieży katedry (Steffl), do której prowadzą 343 stopnie krętych schodów lub winda, można podziwiać panoramę miasta.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
fot. Shutterstock

Katedra św. Szczepana (Stephansdom) imponująco prezentuje się nie tylko z zewnątrz. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego („pogromcy Turków”) oraz XV-wieczny krucyfiks – według legendy długa czarna broda Chrystusa stale rośnie.

Zobacz także

5. Wiedeńska Opera Narodowa

Wiener Staatsoper to jedna z najważniejszych operowych scen świata. Gmach Wiedeńskiej Opery Narodowej, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, uznawany jest za swoisty hołd, jaki miasto wielokrotnie składało sztukom muzycznym. Wnętrza zaskakują swą wystawnością – pełne są posągów oraz obrazów ze słynnych scen operowych.

Wiedeńska Opera Narodowa
fot. Shutterstock

Otwarcie opery uświetniło wystawienie Don Giovanniego Mozarta. Wydarzenia towarzyszące powstaniu tej imponującej dziś budowli były bardzo dramatyczne. Projekt gmachu stworzony przez dwóch przyjaciół – Eduarda van der Nülla i Augusta von Siccardsburga – nie przypadł do gustu cesarzowi oraz wiedeńczykom i został głośno skrytykowany. Jeden z autorów projektu, Nüll, w obliczu fali krytyki popełnił samobójstwo, a drugi z nich, Siccardsburg, zmarł na atak serca.

Zobacz także

6. Atrakcje Wiednia - Belweder i jego ogrody

Wiedeński Belweder to jeden z najwybitniejszych przykładów architektury barokowej. Ta imponująca budowla, choć znacznie mniejsza i mniej popularna niż cesarski Schönbrunn, zadziwia i zachwyca. Belweder powstał XVII wieku i był niegdyś letnią rezydencją księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Na ten imponujący, barokowy kompleks składają się dwa pałace – Belweder Górny i Dolny, pomiędzy którymi rozciąga się elegancki ogród francuski. Górny pałac położony jest na wzniesieniu, skąd roztacza się niezwykły widok na stare miasto. W skład kompleksu, oprócz pałaców i ogrodów, wchodzi również oranżeria i dawne stajnie.

7. Hundertwasserhaus: niezwykły dom

Wśród największych atrakcji Wiednia można także wymienić unikatowy Hundertwasserhaus (przy Kegelgasse 36-38). Został zaprojektowany przez ekscentrycznego artystę i malarza, Friedensreicha Hundertwassera. Budowla wyróżnia się swoich wyglądem – brak tutaj prostych linii, w wielu miejscach wyrasta roślinność, a całość ozdabiają liczne detale dekoracyjne oraz żywe barwy. Hundertwasserhaus jest turystyczną atrakcją Wiednia, jednak można go podziwiać jedynie z zewnątrz, ponieważ budowla jest zamieszkana.

Hundertwasserhaus - Wiedeń
fot. Shutterstock

Wielbiciele takich niecodziennych klimatów wiedeńskiego secesjonizmu powinni odwiedzić również pobliskie KunstHausWien, gdzie wystawione są prace Friedensreicha Hundertwassera.

Zobacz także

8. Prater: wiedeńskie wesołe miasteczko

Wiener Prater, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to rozległy park miejski i najstarsze tego typu miejsce rozrywki na świecie. To tutaj znajdują się niemal wszystkie rodzaje karuzel. Największą sławą cieszy się diabelski młyn – Wiener Riesenrad – który został oddany do użytku w 1897 roku. Młyn ma 65 metrów średnicy i waży około 430 ton.

Prater Wiedeń
fot. Shutterstock

Chociaż w 1944 roku konstrukcja spłonęła, zrekonstruowano ją 3 lata później i ponownie oddano do użytku. Koło diabelskiego młyna kręci się bardzo powoli i stanowi świetni punkt widokowy do podziwiania panoramy Wiednia. Bilet normalny kosztuje ok. 10 euro.

Zobacz także

9. Rathausplatz, czyli plac Ratuszowy

Popularny plac w Wiedniu otoczony jest przez cztery budynki. Pierwszym z nich jest charakterystyczny gmach wiedeńskiego ratusza, w którym mieści się zarząd miasta. Obiekt w stylu neogotyckim powstał w latach 1872-1883 według projektu Friedricha von Schmidta, który inspirował się ratuszem w Brukseli.

Nad całością budowli górują dwie potężne wieże – na szczycie jednej z nich znajduje się posąg człowieka w zbroi, nazywanego Żelaznym Człowiekiem. Wewnątrz ratusza znajduje się około 1500 pomieszczeń, doświetlonych przez łącznie 2000 okien.

ZOBACZ TAKŻE: 

Węgry: co warto zobaczyć? Oto 10 najpiękniejszych miejsc

Berlin – co warto zobaczyć? Oto 11 najciekawszych miejsc i atrakcji

10. Muzeum Historii Sztuki

Kunsthistorisches Museum, czyli Muzeum Historii Sztuki, jest jedną z największych i najważniejszych galerii na świecie. Podstawę jej zbiorów stanowi prywatna kolekcja Habsburgów powiększana przez kolejnych cesarzy. W muzeum wystawiane są dzieła najważniejszych twórców światowego malarstwa, m.in. Rubensa, Rembrandta czy Rafaela.

Ci, którzy bardziej interesują się dziejami planety i ewolucji człowieka, powinni odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Na miejscu czeka bogata kolekcja meteorytów, kamieni szlachetnych, minerałów i szkieletów dinozaurów. W placówce mieści się również planetarium.

Źródło: "Austria. Kawa po wiedeńsku i perfekcyjne miasteczka", Wroński Paweł, Pascal 2018; "Wiedeń", Pomykalska Beata i Pomykalski Paweł, Pascal, 2015

RadioZET.pl