Zamknij

Wielka Brytania wprowadza nowe restrykcje. Kluby nocne tylko dla zaszczepionych

20.07.2021 11:17
Wielka Brytania. Kluby nocne tylko dla zaszczepionych. Od kiedy nowe restrykcje?
fot. SHUTTERSTOCK

Premier Boris Johnson zapowiedział, że dostęp do klubów nocnych oraz innych zatłoczonych miejsc w Wielkiej Brytanii będzie ograniczony dla osób, które się nie zaszczepiły. Nowe restrykcje mają wejść w życie wraz z końcem września. 

Kilka dni temu pisaliśmy, że w Wielkiej Brytanii 19 lipca rozpocznie się ostatni etap wychodzenia z lockdownu, a co za tym idzie - zniesione zostaną niemal wszystkie restrykcje. Od poniedziałku działalność mogły wznowić, po 16 miesiącach przerwy, także kluby nocne. Obecnie ich właściciele są jedynie zachęcani do tego, by sprawdzać, czy klienci posiadają Unijny Certyfikat Covid. To jednak już niebawem ma się zmienić.

Wielka Brytania. Kluby nocne tylko dla zaszczepionych

Brytyjski premier Boris Johnsosn przyznał, że jest zaniepokojony utrzymującym się ryzykiem przenoszenia wirusa. 

"Nie chcę być zmuszony do ponownego zamknięcia klubów nocnych, jak to miało miejsce gdzie indziej. Ale to oznacza, że kluby nocne muszą robić to, co społecznie odpowiedzialne. Jak powiedzieliśmy w zeszłym tygodniu, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia obowiązku certyfikatów w dowolnym momencie, jeśli jest to konieczne do ograniczenia transmisji" - powiedział Johnsosn podczas ostatniej konferencji prasowej.

Jednocześnie zapowiedział, że przed końcem września, gdy wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały szansę przyjąć dwie szczepionki, rząd planuje "uczynić pełne zaszczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się tłumy".

Jak podaje PAP, według najnowszych danych, 35 proc. osób w wieku od 18 do 30 lat nie miało jeszcze nawet pierwszego szczepienia przeciw COVID-19.

Główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance wskazał, że kluby nocne i podobne miejsca z powodu tłumów w bliskim kontakcie mogą stać się lokalizacją "potencjalnie super rozprzestrzeniających wirusa wydarzeń". "Spodziewałbym się, że wraz z otwarciem klubów nocnych będziemy nadal widzieć wzrost przypadków, a także, że zobaczymy ogniska związane z konkretnymi klubami nocnymi" - powiedział.

Warto wspomnieć, że w poniedziałek kluby nocne wznowiły działalność także w Walii. Nadal natomiast pozostają one zamknięte w Szkocji i Irlandii Północnej. Rząd walijski zapowiedział, że nigdy nie wprowadzi obowiązku certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do nich, ale ich właściciele mogą taki wymóg zastosować.

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)