Zamknij

Liverpool skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znamy powód

23.07.2021 14:07
Wielka Brytania. Liverpool skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jaki jest powód?
fot. SHUTTERSTOCK

W środę 21 lipca Liverpool został oficjalnie pozbawiony statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powodem są nowe inwestycje w mieście, które doprowadziły do "poważnego pogorszenia i nieodwracalnej utraty jego atrybutów".

Dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Mechtild Rossler wskazała, że Liverpool od wielu lat był ostrzegany o groźbie skreślenia z listy. "To bardzo bolesne, gdy miejsce jest usuwane z listy Światowego Dziedzictwa. Propozycja skreślenia z listy przedstawiana jest tylko wtedy, gdy mamy analizę, która stwierdza, że szczególna uniwersalna wartość miejsca została utracona" - oświadczyła.

Wielka Brytania. Liverpool skreślony z listy UNESCO

Decyzja, którą podjęto podczas odbywającego się w Chinach dorocznego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa, jest zgodna z wydaną w czerwcu rekomendacją. W przedstawionym wówczas raporcie napisano, że nowe inwestycje w mieście doprowadziły do "poważnego pogorszenia i nieodwracalnej utraty jego atrybutów". Wskazano w szczególności na Liverpool Waters, inwestycję w dawnych dokach, gdzie mają powstać wieżowce z tysiącami mieszkań i port promowy, a także na zatwierdzony niedawno projekt nowego stadionu klubu Everton FC w innym dawnym doku Bramley Moore.

Burmistrz Liverpoolu Joanne Anderson określiła decyzję UNESCO jako "niezrozumiałą" i podkreśliła, że podjęto ją dekadę po ostatniej wizycie członków komitetu w mieście.

"Nasze obiekty światowego dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie, dzięki setkom milionów funtów inwestycji w dziesiątki zabytkowych budynków i przestrzeni publicznych. Uważam za niezrozumiałe, że UNESCO wolałoby, aby dok Bramley Moore pozostał opuszczonym nieużytkiem, zamiast wnieść pozytywny wkład w przyszłość miasta i jego mieszkańców" - oświadczyła. Zapowiedziała, że wraz z rządem zbada, czy miasto może odwołać się od tej decyzji.

Liverpool jest dopiero trzecim miejscem w historii istniejącej od 1978 roku listy, które zostało z niej usunięte. Poprzednie takie przypadki dotyczyły Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie w 2007 i Doliny Łaby w okolicach Drezna w Niemczech w 2009.

Przypomnijmy, że Liverpool otrzymał status Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Na listę wpisano łącznie sześć miejsc w mieście, z czego trzy nad samym brzegiem morza, ze względu na ich walory architektoniczne i znaczenie historyczne jako "wyjątkowy przykład portu handlowego w czasach największych globalnych wpływów Wielkiej Brytanii".

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)