Zamknij

Jedno z największych lotnisk w Europie wprowadza limity pasażerów. Nowe zasady od 12 lipca

12.07.2022 14:44

Lotnisko Londyn-Heathrow w Wielkiej Brytanii podjęło decyzję o ograniczeniu liczby pasażerów, którzy mogą być obsługiwani w porcie w ciągu jednego dnia. Nowe zasady będą obowiązywać przez niemal dwa miesiące - od 12 lipca do 11 września.

Jedno z największych lotnisk w Europie wprowadza limity pasażerów. Nowe zasady od 12 lipca
fot. Marcin Nowak/REPORTER/EASTNEWS

W ostatnich tygodniach wiele mówi się o problemach, z jakimi zmagają się europejskie lotniska. Popyt na podróże cały czas rośnie, ale w portach lotniczych brakuje personelu. Dodatkowo pracownicy niektórych linii ogłaszają strajki. To wszystko sprawia, że na lotniskach panuje ogromny chaos. Rejsy są odwoływane w ostatniej chwili, pojawiają się opóźnienia, a pasażerowie muszą czekać w kilkugodzinnych kolejkach na odprawę. 

Zobacz także: Koniec taniego latania. Szef IATA: Ceny biletów bez wątpienia będą rosnąć

Wiadomo, że od dłuższego czasu z utrudnieniami mierzy się m.in. londyńskie lotnisko Heathrow. Na początku czerwca informowaliśmy, że port chce przyjmować mniej pasażerów. Władze lotniska wystosowały do linii lotniczych apel, aby te zmniejszyły liczbę podróżnych. Teraz zarządzający portem poszli o krok dalej i wprowadzili limity pasażerów.

Wielka Brytania. Lotnisko Heathrow wprowadza limity pasażerów od 12 lipca

Lotnisko Londyn-Heathrow w Wielkiej Brytanii podjęło decyzję o wprowadzeniu dziennego limitu pasażerów. Od 12 lipca maksymalna liczba podróżnych, którzy będą obsługiwani w porcie w ciągu jednego dnia, nie może przekroczyć 100 tys. Takie restrykcje będą obowiązywały przez niemal dwa miesiące - aż do 11 września.

"Aby zapewnić pasażerom lepszą obsługę tego lata i zapewnić naszym współpracownikom bezpieczeństwo, wprowadzamy limit 100 000 pasażerów dziennie" - poinformowało lotnisko w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Linie lotnicze zgubiły jego bagaż. Pasażer postanowił wziąć sprawy w swoje ręce

John Holland-Kaye, prezes londyńskiego lotniska powiedział, że prognozy wskazywały, że liczba obsługiwanych podróżnych w okresie letnim wynosiłaby średnio 104 000 osób dziennie, czyli 4000 powyżej limitu. Dodał, że około 1500 z tych 4000 miejsc zostało zarezerwowanych przez pasażerów i poprosił partnerów linii lotniczych o zaprzestanie sprzedaży biletów lotniczych.

"Zdajemy sobie sprawę, że będzie to oznaczać, że niektóre letnie rejsy zostaną przeniesione na inny dzień, inne lotnisko lub w ogóle odwołane. Przepraszamy tych, których plany podróży zostaną zmienione" - zaznaczył w oświadczeniu John Holland-Kaye.

Władze Heathrow poinformowały jednocześnie, że w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęły rekrutacje, a do końca lipca br. planują zatrudnić tyle osób, ile pracowało w porcie przed wybuchem pandemii koronawirusa. 

Przypomnijmy, że jakiś czas temu na podobne rozwiązanie zdecydował się port lotniczy Schipol w Amsterdamie. Władze lotniska poinformowały, że latem, a konkretnie w lipcu i sierpniu, ograniczą liczbę obsługiwanych podróżnych o 16 procent, czyli do mniej więcej 70 tys. dziennie.

Zobacz także: Samolot zapalił się po lądowaniu. Do sieci trafiły nagrania wykonane przez pasażerów

loader

RadioZET.pl/heathrow.com/reuters.com