Zamknij

W Wielkiej Brytanii wydano pierwsze ostrzeżenie o ekstremalnych upałach. Temperatury jeszcze wzrosną

20.07.2021 12:20
Wielka Brytania. Pierwsze w historii ostrzeżenie o ekstremalnych upałach. Temperatury jeszcze wzrosną
fot. SHUTTERSTOCK

Brytyjski urząd meteorologiczny w poniedziałek po południu po raz pierwszy wydał wprowadzone niedawno ostrzeżenie pogodowe o ekstremalnych upałach. Najwyższe temperatury przewidywane są na czwartek, kiedy ma zostać osiągnięty pozom 33 stopni Celsjusza.

Od dłuższego czasu wiele miejsc na świecie zmaga się z prawdziwą falą upałów. Pod koniec czerwca pisaliśmy o rekordowych temperaturach w Kanadzie i północno-zachodniej części USA. Wówczas słupki rtęci miejscami pokazywały prawie 50 stopni Celsjusza. Tydzień później informowaliśmy o wysokich temperaturach w Laponii - w kojarzącym się ze śniegiem regionie zanotowano powyżej 34 stopni Celsjusza. Teraz fala upałów dotarła do Wielkiej Brytanii.

Upały w Wielkiej Brytanii. Temperatury jeszcze wzrosną

Alert dotyczący ekstremalnych upałów został wprowadzony przez Met Office na początku czerwca br. Ma on ostrzegać przez potencjalnym wpływem wysokich temperatur na zdrowie ludzi. Alert powstał w wyniku sytuacji, która miała miejsce latem ubiegłego roku - wówczas w Wielkiej Brytanii zanotowano największą w historii liczbę ofiar śmiertelnych z powodu upałów. Według danych rządowej agencji Public Health England w tym okresie zmarło o 2256 osób więcej niż wynosi kilkuletnia średnia.

Ostrzeżenie o ekstremalnych upałach wprowadzone zostało w poniedziałek po południu 19 lipca. Alert pogodowy dotyczy całej południowo-zachodniej Anglii, części południowej i środkowej Anglii i dużej części Walii.

W zeszły weekend we wszystkich czterech częściach składowych Zjednoczonego Królestwa odnotowano najwyższe tegoroczne temperatury, przy czym w Irlandii Północnej była to zarazem najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w tej prowincji - w sobotę został osiągnięty poziom 31,2 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie pogodowe obowiązywać będzie do północy z czwartku na piątek. To właśnie na 22 lipca przewidywane są najwyższe temperatury - ma być 33 stopni.

W trakcie trwającej fali upałów już zanotowano ofiary śmiertelne, w tym przynajmniej sześć utonięć od soboty.

RadioZET.pl/PAP