Zamknij

Turysta zauważył "lewitujący" statek. Niesamowite zjawisko uchwycone na zdjęciu [FOTO]

19.03.2021 12:26
Wielka Brytania. Turysta zauważył "lewitujący" statek. Niesamowite zjawisko uchwycone na zdjęciu [FOTO]
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu pewien mężczyzna zauważył statek, który "unosił się nad wodą". Ten niecodzienny widok zaobserwowany został w Bournemouth u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Do sieci trafiło zdjęcie i trzeba przyznać, że zarejestrowane zjawisko robi ogromne wrażenie.

Niedaleko wybrzeża Bournemouth przepływał statek wycieczkowy Anthem of the Seas należący do firmy Royal Caribbean International. I choć miał niemałe gabaryty, bo ważył 168 ton, to wydawało się jakby "lewitował" nad wodą. Ten niecodzienny widok zaobserwowany został przez pewnego mężczyznę, który akurat znajdował się w pobliżu molo. 

Muszę przyznać, że wyglądało to niesamowicie! - skomentował Ryan Rushforthon, który był świadkiem zjawiska, cytowany przez portal "Daily Mail". 

Dlaczego wydawało się, że statek "lewituje"?

Wiele osób zapewne zastanawia się teraz, jak to możliwe, że statek na zdjęciu wygląda jakby "unosił się nad wodą". Okazuje się, że to zasługa złudzenia optycznego, które często określane jest jako fatamorgana lub miraż. 

Złudzenie to powstaje w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Wyróżnia się dwa rodzaje fatamorgany - górna oraz dolna.

W tym akurat przypadku mamy do czynienia z mirażem górnym, czyli zjawiskiem załamania występującego wielokrotnie w kolejnych warstwach powietrza. Powoduje to, że światło rozchodzi się po linii krzywej. Gdy obserwator znajdzie się w miejscu, gdzie dochodzi światło odbite od statku, to zobaczy prosty obraz statku na tle nieba.

Doskonałe miraże pojawiają się z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim cieplejsze. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, kieruje światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu - wyjaśnił w rozmowie z Daily Mail David Braine, meteorolog BBC, cytowany przez portal Wp.pl.

RadioZET.pl/Dailymail.co.uk/Turystyka.wp.pl