Zamknij

Wielka Brytania dodaje siedem krajów na "zieloną listę". Co z Polską?

05.08.2021 14:04
Lotnisko Londyn Heathrow
fot. AP/Associated Press/East News

Wielka Brytania zaktualizowała zasady wjazdu na terytorium ich kraju. Siedem krajów z Europy dodano wczoraj na angielską "zieloną listę" podróżną, czyli listę krajów, do których można jeździć bez kwarantanny po powrocie niezależnie od szczepień. Wbrew wcześniejszym spekulacjom mediów nie ma w tej grupie Polski.

Wielka Brytania wprowadza kolejne zmiany dla podróżujących. Najpierw, od 2 sierpnia, brytyjski rząd podjął decyzję o poluzowaniu obostrzeń dla osób zaszczepionych z UE i USA – mogą oni wjechać do Anglii bez konieczności odbywania 10-dniowej kwarantanny.

Teraz ogłoszono zmiany również dla osób niezaszczepionych, ale podróżujących z wybranych, bezpiecznych pod względem epidemicznym krajów. 

Wielka Brytania. Kolejne kraje na "zielonej liście"

Na "zieloną listę" trafiły Niemcy, Austria, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i Łotwa, ale spośród nich tylko dwa ostatnie przyjmują bez kwarantanny niezaszczepionych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Po wejściu w życie tych zmian na "bezpiecznej liście" będzie 36 państw i terytoriów, choć 16 z nich znajduje się pod obserwacją, czyli może zostać przesunięte na "żółtą listę". Po powrocie z krajów z "zielonej listy" nie trzeba odbywać 10-dniowej kwarantanny, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie.

Z listy "żółtej plus" na żółtą przesunięta została Francja, co oznacza, że zaszczepione osoby nie będą musiały po przyjeździe z niej odbywać kwarantanny w domu.

Z kolei z czerwonej listy na żółtą przeniesiono Indie, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, co z kolei oznacza, że przyjazd z tych krajów nie będzie dopuszczony – jak to jest obecnie – tylko dla obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii bądź Irlandii, a przyjeżdżający z nich Brytyjczycy, zamiast odbywać płatną kwarantannę w hotelu, będą odbywać ją w domu (jeśli są niezaszczepieni) lub jeśli są zaszczepieni – zostaną z niej zwolnieni. 

W przeciwnym kierunku (co wiąże się z zaostrzeniem restrykcji) przesunięte zostały Meksyk, Gruzja, Reunion i Majotta, natomiast uniknęła tego losu Hiszpania. Brytyjskie media od kilku dni pisały, że jest to rozważane, co spowodowałoby poważny chaos, bo jak się szacuje, w Hiszpanii może być obecnie nawet milion Brytyjczyków.

Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4.00 i dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, ale ponieważ władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zwykle harmonizują swoje listy podróżne z angielską, należy się spodziewać, że wkrótce ogłoszą takie same decyzje.

Co więcej, od 12 sierpnia wzrośnie koszt kwarantanny w hotelach, na którą kierowani są mieszkańcy i rezydenci Wielkiej Brytanii lub Irlandii po przyjeździe z krajów z "czerwonej listy". W przypadku pojedynczej osoby zamiast 1750 funtów będzie to 2285 funtów. Jeśli kwarantannę będą odbywały razem dwie osoby dorosłe w jednym pokoju, to koszt pobytu drugiej osoby wzrośnie z 650 do 1430 funtów. Jak wyjaśnił brytyjski rząd, nowe ceny lepiej odzwierciedlają faktyczne koszty wiążące się z kwarantanną.

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński)