Zamknij

Krótsze kolejki dla zaszczepionych pasażerów. Rusza pilotażowy program na lotnisku

07.07.2021 14:41
Londyn - lotnisko
fot. Justin Tallis/AFP/East News

Długie kolejki do kontroli granicznej mogą już niedługo odejść w niepamięć. Na londyńskim lotnisku Heathrow rozpocznie się w weekend pilotażowy program szybkich kontroli dla przylatujących, którzy są w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19 – poinformowały w środę władze największego brytyjskiego portu lotniczego. 

W ostatnich tygodniach media wiele razy informowały, że przez konieczność sprawdzania po przylocie wyników testu na obecność koronawirusa, formularza lokalizacyjnego i ewentualnie rezerwacji kwarantanny w hotelach, na głównych lotniskach w Wielkiej Brytanii (w szczególności właśnie na Heathrow) pasażerowie czekają nawet kilka godzin w kolejkach do kontroli granicznych. Właśnie dlatego władze lotniska wprowadzają pilotażowy program, który ma zmniejszyć czas oczekiwania podróżujących. 

Wielka Brytania. Szybkie kontrole na lotnisku Heathrow

Program obejmie podróżnych przylatujących na Heathrow samolotami linii British Airways i Virgin Atlantic z Aten, Los Angeles, Nowego Jorku oraz Montego Bay na Jamajce. Będą oni mogli skorzystać z oddzielnych stanowisk kontroli granicznych po przylocie, choć nadal będą musieli odbyć kwarantannę po przylocie, ponieważ Grecja, USA i Jamajka są na "żółtej liście" destynacji turystycznych.

Jak oświadczyły w środę władze Heathrow, w pełni zaszczepieni podróżni wszystkich narodowości będą mogli przedstawić dowód szczepienia w formie cyfrowej lub papierowej podczas odprawy przed wylotem, co ma pokazać, że ich status "może być szybko i łatwo sprawdzony z dala od granicy, aby umożliwić bezpieczny wjazd do Wielkiej Brytanii".

Branża lotnicza i turystyczna naciskają na brytyjski rząd, aby zezwolił na podróżowanie bez kwarantanny do państw i terytoriów będących na "pomarańczowej liście", na której pozostaje większość państw świata, w tym niemal wszystkie w Europie. 

Wielka Brytania. Aktualne zasady wjazdu z Polski

Polska również znajduje się na tzw. pomarańczowej liście. To oznacza, że przed wyjazdem należy wypełnić formularz lokacyjny, wykonać test w kierunku COVID-19 (PCR lub antygenowy), a także wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii. Oprócz tego po przyjeździe należy odbyć 10-dniową kwarantannę - niezależnie od statusu zaszczepienia. 

Minister transportu Grant Shapps ma w czwartek przedstawić plany złagodzenia ograniczeń dla osób przybywających z krajów z "pomarańczowej listy". 

Są szanse na to, że osoby które zostały w pełni zaszczepione nie będą musiały przechodzić obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe. Według dziennika "Times" premier Boris Johnson opowiada się za tym, by stało się to już od 19 lipca, kiedy w Anglii zniesione zostaną inne ograniczenia związane z koronawirusem.

Źródło: PAP, rp.pl