Zamknij

Wielka Brytania zaostrza restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla wszystkich turystów

06.12.2021 13:22
Wielka Brytania zaostrza restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla wszystkich turystów
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w sobotę nowe restrykcje wjazdowe. Od najbliższego wtorku wszyscy turyści przed przyjazdem do kraju będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron.

Zaledwie tydzień temu pisaliśmy, że rząd Wielkiej Brytanii zmienił zasady wjazdu. Od 30 listopada każda osoba, która przekroczy granicę, jest zobowiązana do przeprowadzenia testu PCR w kierunku koronawirusa. Badanie należy wykonać przed końcem drugiego dnia pobytu w kraju. Do momentu uzyskania negatywnego wyniku turysta musi poddać się samoizolacji.

Teraz natomiast rząd zdecydował się jeszcze bardziej zaostrzyć restrykcje wjazdowe. W minioną sobotę minister zdrowia Sajid Javid ogłosił, że wraca wymóg wykonywania testów na obecność COVID-19 przed przyjazdem do kraju.

Wielka Brytania zaostrza restrykcje wjazdowe. Co się zmieni?

Wprowadzone restrykcje będą dotyczyć wszystkich podróżnych odwiedzających Wielką Brytanię, a także jej mieszkańców powracających z zagranicy. Nowym regulacjom podlegać będą zarówno zaszczepieni przeciw COVID-19, jak i ci, którzy nie przyjęli szczepionki. Test na koronawirusa musi zostać wykonany w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem podróży.

Zobacz także:  Cypr zaostrza zasady wjazdu. Nowe restrykcje wejdą w życie 6 grudnia

Obostrzenia wejdą w życie w najbliższy wtorek 7 grudnia o godzinie 4:00 rano. Minister zdrowia podkreślił, że nowe restrykcje będą tymczasowe. 

Chcemy je znieść tak szybko, jak to możliwe - powiedział Sajid Javid.

Dodał, że "szczepionki pozostają naszą pierwszą linią obrony".

Warto także wspomnieć, że w poniedziałek na czerwoną listę podróżną powróciła Nigeria. Oznacza to, że z tego kraju wjechać będą mogli tylko obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz rezydenci Wielkiej Brytanii. Podróżujący po przyjeździe będą zobowiązani do poddania się 10-dniowej płatnej kwarantannie w jednym z wyznaczonych hoteli. Przypomnijmy, że w związku z wykryciem w południowej Afryce nowego wariantu koronawirusa na czerwoną listę początkowo wpisano sześć państw z tego regionu, tj. RPA, Namibia, Zimbabwe, Lesoto, Eswatini i Botswana. W zeszłą niedzielę dołączyły do nich kolejne cztery kraje: Angola, Malawi, Mozambik oraz Zambia.

Szef resortu zdrowia poinformował również, że do tej pory w Wielkiej Brytanii odnotowano około 160 zakażeń wariantem Omikron, z czego ok. 130 w Anglii, a 30 w Szkocji. Oznacza to, że w stosunku do piątku ich liczba zwiększyła się o 26.

Zobacz także:  Przyjął 3. dawkę szczepienia i nie wpuszczono go do samolotu. Z Poznania miał lecieć na Maltę

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)/gov.pl