Zamknij

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu. Przywraca testy PCR i kwarantannę dla podróżnych

29.11.2021 09:12
Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu. Przywraca testy PCR i kwarantannę dla podróżnych
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w sobotę zaostrzenie restrykcji wjazdowych. Od wtorku wszyscy przyjeżdżający do tego kraju będą musieli wykonać test PCR na koronawirusa, a następnie poddać się izolacji do czasu uzyskania wyniku. Nowe zasady mają spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu Omikron.

Nowy wariant koronawirusa dotarł do Europy. W sobotę w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano pierwsze dwa przypadki zakażenia Omikronem. Dzień później potwierdzono trzecią infekcję, a Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia dodała, że chory opuścił już kraj. Aby spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa, rząd ogłosił restrykcje dla podróżujących - przywrócił testy PCR i obowiązek poddania się kwarantannie.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że to nie pierwsze obostrzenia, które wprowadziła Wielka Brytania w związku z Omikronem. W piątek w południe rząd zamknął granice dla przyjezdnych z sześciu państw Afryki. Z powrotem na czerwonej liście znalazły się następujące kraje: RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesotho oraz Eswatini (dawniej Suazi). Z kolei w niedzielę do listy zostały dodane: Malawi, Mozambik, Zambia i Angola. Przylatujący stamtąd obywatele brytyjscy będą zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny we wskazanym przez rząd hotelu.

Wielka Brytania zaostrza zasady wjazdu. Przywraca testy PCR i kwarantannę dla podróżnych

Od wtorku 30 listopada każda osoba, która przekroczy granice Wielkiej Brytanii, będzie zobowiązana do przeprowadzenia testu PCR w kierunku koronawirusa przed końcem drugiego dnia pobytu. Do momentu uzyskania negatywnego wyniku, będzie musiała poddać się samoizolacji. 

Ponadto wszyscy kontaktujący się z zakażonymi zobowiązani będą do odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Zobacz także:  Bułgaria zaostrzyła zasady wjazdu dla Polaków. Turyści muszą robić test na koronawirusa

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział również zaostrzenie zasad dotyczących noszenia maseczek oraz przyspieszenie kampanii szczepień wzmacniających. Zakrywanie nosa i ust obowiązkowe będzie we wszystkich sklepach i pojazdach transportu publicznego.

Powodem wprowadzenia wczoraj nowych restrykcji jest konieczność ochrony osiągniętych dotychczas efektów, które pozwolą nam cieszyć się ze świąt Bożego Narodzenia z naszymi rodzinami - powiedział w niedzielę minister zdrowia Sajid Javid.

Dodał, że rząd "wtedy, kiedy to konieczne, podejmie odpowiednie środki".

Nowy wariant koronawirusa został wykryty 11 listopada w Botswanie. W piątek natomiast odnotowano pierwszy przypadek zakażenia Omikronem w Europie - został potwierdzony przez belgijskie władze. Zakażenia nim zidentyfikowano również m.in. we Włoszech czy w Niemczech.

Zobacz także:  Irlandia Północna przywraca restrykcje. Sytuacja pandemiczna w kraju się pogarsza

RadioZET.pl/PAP