Zamknij

Wielka Brytania zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z omikronem. Znamy datę

20.01.2022 09:29
Podróże w pandemii koronawirusa
fot. Shutterstock

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że zamierza znieść część obostrzeń wprowadzonych wcześniej w kraju w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Restrykcje przestaną obowiązywać już 27 stycznia. Sprawdźcie, co się zmieni po tym terminie.

Na początku stycznia władze Wielkiej Brytanii ogłosiły, że łagodzą przepisy wjazdowe i zaszczepieni turyści nie będą musieli wykonywać testu na koronawirusa przed przybyciem do kraju. Okazuje się, że teraz rząd idzie o krok dalej i zamierza znieść kolejne restrykcje.

Boris Johnson ogłosił, że już pod koniec miesiąca zmienią się reguły dotyczące noszenia maseczek ochronnych, a także respektowania paszportów covidowych w różnych miejscach. Koniecznie przeczytajcie, jakie zasady będą działały w państwie od 27 stycznia.

Wielka Brytania zniesie obostrzenia wprowadzone w związku z omikronem. Zmiany od 27 stycznia

Maski ochronne nie będą już obowiązkowe w miejscach publicznych, a paszporty covidowe nie będą wymagane w przypadku dużych wydarzeń, ponieważ liczba infekcji w większej części kraju spada - powiedział w środę brytyjski premier Boris Johnson. Tym samym polityk przyznał, że Wielka Brytania znosi właśnie obostrzenia, które wcześniej zostały wprowadzone przez rozprzestrzeniający się wariant omikron. 

Władze kraju podjęły także decyzję o tym, aby zmienić zapisy dotyczące pracy zdalnej - do tej pory była ona zalecana, ale teraz rekomendacja ta zostaje wycofana.

Obowiązkowe do tej pory maseczki ochronne w szkołach średnich zostały zniesione już w czwartek 20 stycznia, a w pozostałych miejscach zasada wejdzie w życie 27 stycznia.

Będziemy ufać osądowi Brytyjczyków i nie będziemy kryminalizować nikogo, kto zdecyduje się nie nosić maseczki - powiedział Johnson.

Przypominamy, że do tej pory w przypadku większych imprez trzeba było przed wejściem okazywać certyfikat covidowy. Od 27 stycznia nie będzie to już wymagane.

Szpitale w północnej Anglii wciąż zmagają się z dużą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19, a infekcje w szkołach wciąż rosną, ale premier powiedział, że liczba przyjęć do szpitali i pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej w innych częściach Anglii stabilizuje się lub spada.

Warto dodać, że władze kraju chcą znieść także obowiązek izolowania się w przypadku zakażenia. Nakaz ma zostać zastąpiony zaleceniem już 24 marca.

Ograniczenia w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone w grudniu, aby spowolnić szybkie rozprzestrzenianie się wariantu omikron i dać ludziom szansę przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. Boris Johnson powiedział w środę, że ponad 90% osób w wieku powyżej 60 lat w Wielkiej Brytanii otrzymało zastrzyki przypominające. Oficjalne dane pokazują, że infekcje COVID-19 spadły w większości rejonów Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od początku grudnia. W środę rząd zgłosił 108 069 nowych przypadków - jest to mniej więcej połowa tego, co notowano w ciągu dnia w okresie świąt.

Źródło: AP/The New York Times