Zamknij

Wielka Brytania znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla podróżujących

15.03.2022 10:54

Wielka Brytania ogłasza kolejne zmiany dla podróżujących. Od 18 marca kraj zniesie ostatnie pozostające w mocy restrykcje dla osób wjeżdżających na Wyspy – ogłosił brytyjski minister transportu Grant Shapps. Dotyczy to również niezaszczepionych podróżnych.

Lotnisko Heathrow
fot. NIKLAS HALLE'N/AFP/East News

Kolejne kraje na świecie rezygnują z polityki covidowej i luzują większość restrykcji wjazdowych, wskazując na mniejsze zagrożenie ze strony Omikronu i coraz wyższy wskaźnik szczepień. Na zniesienie ostatnich obowiązujących restrykcji w czasie wjazdu zdecydowała się również Wielka Brytania. To doskonała wiadomość dla tych, którzy w najbliższym czasie planują podróż do tego kraju.

Wielka Brytania. Koniec obostrzeń dla podróżujących 

Ostatnie pozostające w mocy restrykcje dla podróżujących do Wielkiej Brytanii zostaną zniesione od najbliższego piątku, 18 marca. Zmiany dotyczą zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Nie będą już wymagane testy na obecność koronawirusa oraz wypełnianie uciążliwych, kilkunastostronicowych formularzy lokalizacyjnych PLF (Passenger Locator Form).

– Wszystkie pozostałe covidowe wymogi podróżne, w tym formularz lokalizacji pasażera i testy dla wszystkich przylatujących, zostaną zniesione w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii od godz. 4 rano 18 marca. Zmiany te są możliwe dzięki programowi szczepień i oznaczają większą swobodę przed Wielkanocą – napisał Grant Shappsna Twitterze.

Obecnie obowiązujące wymogi dla podróżnych w związku z pandemią i tak są łagodne, zwłaszcza w przypadku osób zaszczepionych. Od 11 lutego jedynym obowiązkiem, jaki mają podróżujący z pełny cyklem szczepień, jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Natomiast niezaszczepieni muszą pokazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – PCR lub antygenowego – który został wykonany w ciągu dwóch dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz wykonać jeden test typu PCR dwa dni po przyjeździe. 

Anglia i Irlandia Północna są państwami, które dość szybko zdecydowały się na łagodzenie obostrzeń sanitarnych. 

Pod koniec lutego w obu państwach Zjednoczonego Królestwa zniesiono prawie wszystkie restrykcje związane z pandemią, w tym obowiązek izolowania się przez osoby zakażone. Nieliczne wymogi obowiązują jeszcze w Szkocji i Walii, ale do końca marca one tam też mają być zniesione.

loader

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński), gov.pl