Zamknij

Wielka Brytania znosi zakaz podróży zagranicznych. Polska poza zieloną listą

10.05.2021 10:17
Londyn - lotnisko Heathrow
fot. Justin Tallis/AFP/East News

Wielka Brytania ogłosiła zmiany w przepisach dotyczących podróży zagranicznych. Od 17 maja dla mieszkańców Anglii zostanie zniesiony zakaz wyjazdów za granicę bez ważnego, uzasadnionego powodu. Ale lista krajów, do których można swobodnie wyjeżdżać, liczy tylko 12 pozycji. 

Ministerstwo Transportu Wielkiej Brytanii opublikowało listę krajów, do których Brytyjczycy będą mogli wyjeżdżać po 17 maja. Okazuje się, że tylko 12 kierunków nie będzie podlegać ostrym restrykcjom.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poszczególne kraje oznaczono kolorami – zielonym, żółtym i czerwonym. Od tej kategoryzacji zależy, w jakich sytuacjach można do nich wyjeżdżać, ile testów na obecność koronawirusa trzeba będzie zrobić po powrocie oraz czy i jaki rodzaj kwarantanny odbyć. Które kraje trafiły na zieloną listę? 

Wielka Brytania odmraża podróże zagraniczne

Na zielonej liście krajów, z których po przyjeździe nie trzeba będzie odbywać kwarantanny, znalazło się 12 państw i terytoriów. Są to: Portugalia, Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Brunei, Gibraltar, Islandia, Wyspy Owcze, Falklandy, Wyspa Św. Heleny wraz z Wyspą Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha oraz niemające stałej populacji wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy. W przypadku terytoriów z zielonej listy nadal trzeba wykonać płatny test przed przyjazdem i jeden test po przyjeździe – w drugim dniu pobytu.

Z kolei do czerwonej listy, liczącej dotychczas 40 państw i terytoriów, głównie z Afryki, Ameryki Południowej i Azji, dodane zostaną od 12 maja trzy kolejne – Turcja, Nepal i Malediwy. Wyjazdy do krajów z czerwonej listy w innych przypadkach niż takie, gdy jest to absolutnie niezbędne, pozostają zabronione, a osoby, które były w nich w ciągu 10 dni przed planowanym przyjazdem do Anglii i nie są obywatelami bądź rezydentami Wielkiej Brytanii lub Irlandii, mają zakaz przyjazdu. Te osoby, które mogą legalnie przyjechać z któregoś z krajów z listy, muszą wykonać test przed wyjazdem, a po przyjeździe odbyć płatną, 10-dniową kwarantannę w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli. Nie ma możliwości jej skrócenia poprzez dodatkowy test.

Polska na żółtej liście. Jakie restrykcje dla podróżujących? 

Polska, podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej, została oznaczona przez Wielką Brytanię kolorem żółtym, co oznacza, że – tak jak dotychczas – trzeba będzie wykonać płatny test przed przyjazdem, dwa testy po przyjeździe i odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Tak jak do tej pory obowiązkową izolację można skrócić, wykonując jeszcze jeden test, najwcześniej w piątym dniu pobytu. Ale podróże do krajów oznaczonych na żółto w celach rekreacyjnych, czyli z innych powodów niż uzasadnione, nadal pozostają zabronione.

Listy będą podlegały przeglądowi co trzy tygodnie, a gdyby jakiś kraj był zagrożony zdegradowaniem do niższej kategorii, zostanie umieszczony na liście obserwacyjnej, co pomoże ułatwić planowanie ewentualnych wyjazdów. Ale w przypadku nagłego pogorszenia sytuacji, zmiana statusu może nastąpić bez ostrzeżenia.

Nowe zasady podróżowania dotyczą tylko mieszkańców Anglii. Rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jeszcze nie ogłosiły, kiedy zniosą zakaz wyjazdów zagranicznych.

Źródło: PAP, rp.pl, gov.pl