Zamknij

Polacy rezygnują z powrotu z Wielkiej Brytanii na święta. Boją się gigantycznych kar za wyjazd

26.03.2021 14:51
Samolot Ryanaira
fot. Shutterstock

Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii rezygnuje z powrotu do ojczyzny na Wielkanoc. Wszystko z powodu zapowiedzi brytyjskiego rządu w sprawie nakładania wysokich kar na podróżnych opuszczających kraj bez ważnego powodu. Grzywna może wynosić 5 tys. funtów, czyli ponad 26 tys. złotych.

W Wielkiej Brytanii przepis dotyczący zakazu wyjazdów za granicę bez ważnego powodu może wejść w życie w przyszłym tygodniu, od 29 marca, jeśli zgodzi się na to brytyjski parlament. Złamanie tego zakazu będzie grozić wysoką karą finansową. Wielu Polaków, obawiając się, że wyjazd na święta nie zostanie uznany za ważny powód podróży i że zostaną ukarani grzywną, rezygnują z powrotu do Polski na okres Wielkanocy. 

Wielka Brytania. Polacy odwołują loty na Wielkanoc

Kara w wysokości 5 tys. funtów (ponad 26 tys. zł) za nieuzasadnioną podróż ma dotyczyć wyjazdów z Anglii. O przepisach w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decydują tamtejsze rządy, chociaż zwykle podejmują one podobne decyzje. 

– W związku z planowanymi ograniczeniami podróży zagranicznych wielu Polaków zmieniło lub odwołało plany wyjazdu do Polski na święta – powiedziała portalowi money.pl Alicja Donimirska z organizacji YMCA w Wielkiej Brytanii.

Mniejsze zainteresowanie podróżami z Wielkiej Brytanii do Polski potwierdza również fakt, że popularny tani przewoźnik Ryanair mocno zredukował na okres Wielkanocy połączenia z naszym krajem. Jak przekazał szef biura handlowo-marketingowego lotniska, Marek Rymkiewicz, od 2 do 6 kwietnia na lotnisko Modlin-Warszawa zostanie wykonanych tylko pięć rejsów z Wysp. W normalnych warunkach takich połączeń byłoby kilkakrotnie więcej.

Już od marca wszyscy wyjeżdżający za granicę z Wielkiej Brytanii muszą wypełnić deklarację, w której podają powód wyjazdu, zaś niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem na lot lub grzywną w wysokości 200 funtów. Do tej pory nie było jednak odrębnych kar za próbę wyjazdu za granicę bez uzasadnionego powodu.

Obecnie wyszczególnionymi dozwolonymi powodami zagranicznych podróży są m.in. praca, nauka, udział w wyborach, przeprowadzka, opieka nad dzieckiem, odwiedziny umierającego krewnego lub bliskiego przyjaciela, udział w pogrzebie, ślub czy leczenie.

Wielka Brytania. Aktualne restrykcje dla podróżujących

W połowie lutego brytyjski rząd zadecydował nawet na wprowadzenie kary do 10 lat więzienia za zatajenie przez podróżnego informacji, że przed przylotem przebywał w kraju znajdującym się na tzw. czerwonej liście, czyli wysokiego ryzyka pod względem rozprzestrzeniani się koronawirusa. 

Każda osoba przyjeżdżająca do Wielkiej Brytanii zobowiązana jest do przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem. Ale to nie wszystko. Kolejne dwa badania na obecność koronawirusa należy wykonać w drugim oraz ósmym dniu po przyjeździe (w tym czasie podróżujący przebywa na kwarantannie). 

Przed wyjazdem konieczne jest też wypełnienie specjalnego Formularza Lokacyjnego, który znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

Warto przypomnieć, że na czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń w Polsce Adam Niedzielski podkreślił, że turystyczne wyjazdy są obecnie ryzykowne i niestosowne w stosunku do tej części społeczeństwa, która bierze na siebie ciężar walki z Covid-19. Dodał, że jeżeli liczba zakażeń będzie wciąż tak wysoka, wówczas rząd nie wyklucza wprowadzenia kar za nieuzasadnione wyjazdy zagraniczne.

Źródło: Money.pl, gov.pl